Ile chudych lat czeka Polaków? Kolejny rok może przynieść fatalną kumulację

Rekorodowa inflacja daje się we znaki Polakom, w październiku wzrosła do 17,9 proc. z 17,2 proc. we wrześniu. Do tego prognozy przewidują hamowanie gospodarki. O scenariusze dla naszych portfeli w "Studiu Biznes" pytamy Pawła Borysa, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Ceny w Polsce rosną w tempie najszybszym od grudnia 1996 roku. W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 1,8 proc. Szczególnie mocno biją po kieszeni ceny żywności. Najmocniej wciąż drożeje cukier, w październiku był średnio o 97,8 proc. droższy niż przed rokiem. Na drugim miejscu pod względem dynamiki jest mąka - jej ceny wzrosły o 45,4 proc. rok do roku, nieco tylko słabiej podrożały tłuszcze roślinne (olej) - o 44,4 proc. i mięso drobiowe - o 42,3 proc. Silnie wciąż drożeje mleko - o 36,8 proc. rok do roku i masło - o 33,0 proc. Jak ciężkie czasy nadchodzą dla polskiej gospodarki? Gościem "Studia Biznes" jest Paweł Borys, prezes PFR. Zobacz rozmowę.

Zobacz wideo "Studio Biznes". Ile chudych lat czeka Polaków?

Jakiej pomocy potrzebuje teraz Ukraina?

W drugiej części programu rozmawiamy o bardzo trudnej sytuacji w Ukrainie. Gospodarczo ten kraj mierzy się z potężną recesją, a bestialskie ataki Rosji na infrastrukturę energetyczną drastycznie pogarszają sytuację. O tym, jakiej pomocy szczególnie teraz potrzebują Ukraińcy i Ukrainki rozmawiamy z Wojciechem Wilkiem prezesem fundacji PCPM. Gazeta.pl jest partnerem zbiórki fundacji, dzięki której potrzebna pomoc trafia do Ukrainy już od pierwszego dnia wojny. Przez stronę pcpm.org.pl/ukraina każdy z nas może dokonać wpłaty na pomoc i liczy się każda kwota. 

Więcej o: