Darowizna dla dziecka na zakup mieszkania. "DGP": Fiskus zaostrza interpretację bez zmian przepisów

Dzieci zapłacą podatek od darowizny od rodziców, jeśli ci, finansując im mieszkanie, pieniądze wpłacą bezpośrednio na konto sprzedającego - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy, mimo że przepisy w tej kwestii się nie zmieniły, ich interpretacja uległa zaostrzeniu.

Dzieci, które otrzymują od rodziców pieniądze, są zwolnione z konieczności odprowadzenia od nich podatków. Zgodnie z przepisami (art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn) są jednak zobowiązane w ciągu sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego zgłosić to na formularzu SD-Z2 i udokumentować ich otrzymanie do skarbówki. "Dziennik Gazeta Prawna" informuje jednak, że najnowsze interpretacje indywidualne dotyczące zwolnienia z podatku wskazują na zaostrzenie stanowiska.

Zobacz wideo Kiedy możemy spodziewać się szczytu inflacji?

Darowizna dla dziecka. "DGP": Fiskus zaostrzył stanowisko

Jak czytamy, według nowego podejścia dziecko będzie mogło skorzystać ze zwolnienia z podatku "tylko pod warunkiem, że pieniądze wpłyną bezpośrednio na jego konto". Jeśli rodzic wpłaci pieniądze na zakup mieszkania bezpośrednio na konto sprzedającego, fiskus zażąda uiszczenia podatku. Opodatkowaniu podlega także przelew na rachunek rodzeństwa czy przekazanie gotówki.

- Trudno znaleźć wytłumaczenie takiego zaostrzenia stanowiska, ponieważ przepisy podatkowe w tym zakresie się nie zmieniły - powiedział dziennikowi Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Darowizna i spadek wymagają odprowadzenia podatku. Ale wzrosła kwota wolna

Podatek od darowizny - ile wynosi?

Podatek nalicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku. W przypadku pierwszej grupy podatkowej (małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie), jeśli darowizna jest wyższa niż 22 256 zł, podatek wynosi 890,30 zł plus 7 proc. od nadwyżki ponad 22 256 zł. Oznacza to, że w przypadku darowizny w wysokości 100 tys. zł, przekazanej w nieodpowiedni sposób, podatek do zapłaty wyniósłby 6 332,38 zł.

Ślub (zdjęcie ilustracyjne) Wesele. Podatek od darowizny za prezent ślubny. Ile? Jak go uniknąć?

Więcej o: