Świadczenie honorowe - wzrosła liczba uprawnionych. Ile wynosi dodatek? Kto z niego skorzysta?

ZUS przekazał, że w tym roku wzrosła liczba osób, które pobierają świadczenie honorowe. Otrzymują je seniorzy, którzy ukończyli 100 lat. W tym roku ze świadczenia skorzysta blisko 2,7 tys. osób.

Według najnowszych danych przekazanych przez ZUS liczba osób, które są uprawnione do tzw. świadczenia honorowego, wzrosła od 2020 roku. Jeszcze dwa lata temu korzystało z niego 2,2 tys. osób. W tym roku liczba ta wynosi do 2,7 tys. osób. Tendencja wzrostowa ma się utrzymywać w kolejnych latach.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat

Wysokość tzw. świadczenia honorowego jest zależna od kwoty bazowej, która należała się w dniu setnych urodzin. Jej wysokość wynosi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok, które jest pomniejszone o składki przeznaczone na ubezpieczenie społeczne. Kwota ta jest ustalana co roku i obowiązuje od 1 marca do końca lutego przyszłego roku. Jak informuje ZUS, od 1 marca br. kwota świadczenia wynosi dokładnie 4944,79 zł brutto miesięcznie. W 2021 roku kwota ta wynosiła 4512,41 zł brutto, natomiast w 2020 roku 4294,67 zł brutto.

Obecnie najwięcej świadczeń honorowych jest wypłacanych osobom, mieszkających w województwach: mazowieckim, śląskim oraz wielkopolskim.

Świadczenie honorowe. Wzrasta liczba stulatków w Polsce

W 2019 roku świadczenie honorowe otrzymało 1221 stulatków, w 2020 roku przyznano je 2,2 tys. osób. W tym roku otrzymało je natomiast blisko 2,7 tys. seniorów. W kolejnych latach tendencja wzrostowa może się utrzymywać. I tak w 2023 roku liczba stulatków może wzrosnąć do 4,7 tys., a w kolejnym roku może to być liczba nawet przekraczająca 5,4 tys. beneficjentów - podaje portal prawo.pl.

Więcej o: