Szkocka wyspa - Vaila, leżąca w archipelagu Szetlandów, została wystawiona na sprzedaż. Jej właściciele - Polka i Anglik, sprzedają ją wraz z XVII-wiecznym zamkiem, własną przystanią, szkieletem wieloryba i stadem owiec.
Wyspa położona jest na zachodnich Szetlandach i aby do niej dotrzeć ze szkockiego Aberdeen, trzeba odbyć 12-godzinny rejs promem. Są tu piękne pastwiska, wrzosowiska, klify, żwirowe plaże i stawy słodkowodne. Całość zajmuje obszar 327 hektarów, a linia brzegowa ma długość ok. 10,5 km.
Na wyspie znajduje się zabytkowy budynek, przypominający zamek - jest to jeden z najbardziej przyciągających wzrok budynków na Szetlandach. Wewnątrz jest m.in. magnacka komnata z kamiennym kominkiem i witrażowymi oknami, biblioteka i gabinet w wieży. Na piętrze zaś są sypialnie z widokiem na wybrzeże. Na kolejnej kondygnacji - kolejne sypialnie i łazienka.
Oprócz zamku, na wyspie jest też kamienna, czworokątna wieża strażnicza Mucklaberry, która została zbudowana w XVIII w., dwa mola: Ham - na wschodzie, i West - w pobliżu Vaila Hall. A także piętrowy domek nadzorcy terenu. Niezwykle ciekawym "dodatkiem" jest szkielet wyrzuconego na plażę wieloryba. Na wyspie znajduje się obecnie również 200 owiec szetlandzkich czystej krwi, a stado jest dostępne, jeśli potencjalny nowy właściciel zechce je przyjąć.
Jak podaje serwis Shetland News, obecnie Vaila należy do handlarza dziełami sztuki i emerytowanego radcy prawnego Richarda Rowlanda oraz jego żony Doroty Rychlik. Są oni właścicielami wyspy od ponad 30 lat. Przyjechali tu z Londynu, odkupili wyspę i założyli na niej gospodarstwo ekologiczne z hodowlą owiec szetlandzkich. Tutaj też się pobrali.
- Spędziliśmy tutaj 30 fantastycznych lat, ale jesteśmy już ludźmi starszymi, więc myślę, że nadszedł czas, by ktoś inny zajął to miejsce. Trzeba po prostu być realistą, nic nie trwa wiecznie - mówi Richard Rowland w rozmowie z serwisem Shetland News.
Szetlandy to archipelag na Oceanie Atlantyckim, około 200 km na północ od wybrzeży Wielkiej Brytanii. Szetlandy stanowią odrębną jednostkę administracyjną Wielkiej Brytanii z ośrodkiem administracyjnym w Lerwick.
Archipelag składa się z ponad 100 wysp, z czego tylko kilkanaście jest zamieszkanych. W tym oferowana właśnie na rynku nieruchomości Vaila. W sumie na wyspach mieszka około 23 200 osób. Łączna powierzchnia wysp wynosi 1467 km kw. Obszar charakteryzuje się pięknym, pagórkowatym ukształtowaniem - wzniesienia dochodzą tu do 450 m n.p.m.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.