Oto najbardziej stresujące lotniska świata. Na liście dwa porty z Polski [RANKING]

Stres przed lotem. to nieodłączny element wyjazdów zagranicznych dla wielu podróżnych. Portal Hawaiian Islands stworzył ranking najbardziej stresujących lotnisk na swiecie. Listę zdominowały porty lotnicze z Europy. Pierwsze miejsce zajęło lotnisko w Manchesterze, ale wysokie miejsca - niestety - zajęły również dwa porty z Polski.

Linie lotnicze przeżywają poważny kryzys - zmagają się z niedoborem personelu po pandemii i strajkami pracowników, którzy chcą wyższych zarobków w obliczu rosnących kosztów życia. W efekcie największe niedogodności związane z lataniem stały się dla podróżnych jeszcze bardziej uciążliwe. Turyści muszą liczyć się z większymi opóźnieniami, dłuższymi kolejkami czy gorszymi warunkami panującymi na lotniskach. 

Wszystkie te stresogenne czynniki przeanalizował portal Hawaiian Islands, a nastepnie stworzył ranking "najbardziej stresujących lotnisk świata". 

Zobacz wideo Twój lot się nie odbył? Co zrobić w takiej sytuacji? Ekspertka wyjaśnia

Manchester najbardziej stresującym lotniskiem na świecie

Pod uwagę wzięto 1500 recenzji Google dla ponad 500 lotnisk na całym świecie. Analizując recenzję, wykorzystano narzędzia do analizy stresu, które oceniały poziom stresu tekstu w zakresie od 5 do -5. Za "zestresowaną" uznawano opinię, jeśli jej wynik wynosił -2 lub mniej. 

Zestawienie otwiera lotnisko w Manchesterze, które uznano za najbardziej stresujące na świecie. 82,5 proc. opinii wskazywało na stres komentujących. W opiniach, opisujących to lotnisko, najczęściej używano słów: "żenada", "niedobory", "kolejki" oraz "farsa". Oprócz lotniska w Manchesterze w pierwszej dziesiątce najgorszych lotnisk świata znalazły się jeszcze trzy porty z Wielkiej Brytanii.  

Najbardziej stresujące lotniska świata [LISTA]

Pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco: 

1. Manchester Airport (Wielka Brytania) - 82,5 proc.,

2. Heraklion International (Grecja) - 82,1 proc., 

3. Londyn Stansted (Wielka Brytania) - 77,5 proc., 

4. Toronto Pearson International (Kanada) - 76 proc., 

5. Bordeaux-Merignac (Francja) - 75,1 proc.,  

6. Luton (Wielka Brytania) - 73,4 proc.,  

7. Beauvais-Tille (Francja) - 73,3 proc.,  

8. Berlin Brandenburg (Niemcy) - 73,1 proc.,  

9. Brussels South Charleroi (Belgia) - 72,8 proc.,

10. Bristol (Wielka Brytania) - 72,2 proc. 

...

21. Port Lotniczy Warszawa-Modlin (Polska) - 66,8 proc.,

23. Port Lotniczy im. Wojciecha Korfantego w Katowicach - 66,5 proc.

Gdzie są najbardziej stresujące lotniska?

Lotnisko Toronto Pearson International Airport, które ma najwięcej opóźnień na świecie, zostało uznane za najbardziej stresujące lotnisko w Ameryce Północnej. Według Hawaiian Islands aż 52,5 proc. wszystkich lotów z tego portu było opóźnionych w okresie od 26 maja do 19 lipca 2022 roku.  

Z kolei w Afryce aż 5 z 10 najbardziej stresujących lotnisk znajduje się w Egipcie. Najgorzej oceniono port lotniczy w Szarm el-Szejk. Jak jednak widać z powyższego zestawienia, najgorzej lata się w Europie. Dziewięć z dziesięciu najbardziej stresujących lotnisk znajduje się właśnie na Starym Kontynencie. 

Odnotujmy też, że za najbardziej stresujące lotnisko Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej uznano turecki port lotniczy Sabiha Gökçen w Stambule. Natomiast w Azji i Oceanii najbardziej stresujące są loty z wietnamskiego lotniska Tan Son Nhat. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Najbardziej stresujące lotniska w Polsce

W rankingu przeanalizowano też lotniska znajdujące się w Polsce. Niestety u nas także w trakcie podróży można się zestresować. Na liście Hawaiian Islands znalazły się dwa porty z Polski - Lotnisko Warszawa-Modlin i Port Lotniczy im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Zajęły one odpowiednio 21. oraz 23. miejsce. Miernik stresu w Warszawie wykazał 66,8 proc., a w Katowicach - 66,5 proc. 

Więcej o: