Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk na antenie TVP Info odniósł się do kwestii Krajowego Planu Odbudowy. Polska jest pozbawiona środków z KPO jako jedyny kraj we Wspólnocie.
Przedstawiciel rządu zapewnił, że rozmowy dotyczące uzyskania środków z UE nadal się toczą. Szynkowski vel Sęk podkreślił, że w stanowisku przedstawionym Brukseli Polska zarysowała "jasne i nieprzekraczalne granice" oparte na konstytucji i umowie akcesyjnej.
Minister zapewnił jednak, że rząd chce porozumienia. - Z drugiej strony, jeśli zdefiniowaliśmy już jasno te pryncypia - to stało się w tych ostatnich dniach i tygodniach - jesteśmy otwarci i elastyczni. Żeby rozmawiać o pewnych szczegółowych rozwiązaniach - stwierdził.
Zapewnił także, że Polska spełniła przedstawiane przez Brukselę wymagania. - Tam, gdzie Komisja ma pewne wątpliwości, pyta nas, czy wypełniliśmy wszystkie postanowienia tzw. kamieni milowych. My stoimy na stanowisku, że w wielu elementach to zostało już zrealizowane - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.
To kolejna wypowiedź ministra, która potwierdza otwartość rządu na negocjacje z Unią. Tego, na jakim etapie są rozmowy, wciąż jednak nie wiemy. Szynkowski vel Sęk nie zdradził po piątkowych rozmowach przeprowadzonych w Brukseli, gdzie spotkał się z wiceszefową Komisji Verą Jourovą i komisarzem odpowiedzialnym za sprawiedliwość Didierem Reyndersem.
- Ja bym raczej mówił o tym, że jesteśmy w toku dialogu. Nie oceniłabym w tej chwili tego postępu, bo czas na taką konkluzję jeszcze przed nami. Dziś jesteśmy cały czas w fazie rozmów - mówił po spotkaniu.
Minister zapewnił też, że jeżeli niektóre postulaty Unii wymagałyby zmiany w polskim prawie, taka możliwość istnieje. - Wiele elementów, które budzą wątpliwości Komisji Europejskiej można w toku rozmów i otwartego, intensywnego dialogu wyjaśnić bez wprowadzania zmian legislacyjnych, ale tam, gdzie okazałoby się to niemożliwe, nie zamykamy takiej możliwości - stwierdził.
Krajowy Plan Odbudowy to strategiczny plan przyjęty przez Unię Europejską w celu pomocy krajom członkowskim w odbudowie gospodarki po pandemii COVID-19. Plan składa się z trzech głównych elementów. Pierwszy zapewnia środki na inwestycje. Krajowy Plan Odbudowy przewiduje dotacje i pożyczki na inwestycje publiczne i prywatne w sektorach, które zostały najbardziej dotknięte pandemią, takich jak służba zdrowia, edukacja, badania naukowe i innowacje, transport i logistyka oraz budownictwo mieszkaniowe.
KPO przewiduje też środki na inne cele - m.in. ochronę miejsc pracy. Środki na Plan pochodzą z funduszy unijnych oraz krajowych środków publicznych.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl