Jak złożyć wniosek o dowód osobisty? Czy można to zrobić przez internet? [PORADNIK]

Dowód osobisty musi mieć każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w naszym kraju. To dokument pozwalający potwierdzić tożsamość. Jak złożyć wniosek o dowód osobisty? Czy wniosek można złożyć przez internet? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym poradniku.

Wniosek o dowód osobisty można złożyć w kilku przypadkach: z powodu utraty ważności obecnego dokumentu, ukończenia 18. roku życia lub konieczności wydania dowodu tymczasowego dla osób niepełnoletnich. Jeśli będziemy wyrabiali nowy dowód osobisty, wniosek należy złożyć przynajmniej 30 dni przed upływem terminu ważności obecnego dokumentu. 

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Czy dowód osobisty można złożyć przez internet? Od zeszłego roku już nie

Przez kilka lat Polacy mieli możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty przez internet, jednak od 2 sierpnia 2021 r. wniosek można złożyć jedynie w stosownym urzędzie. Może się to wydawać dziwne, że w dobie cyfryzacji zrezygnowano z takiego rozwiązania, jednakże zmiana została wymuszona z bardzo ważnych powodów. 

Przeczytaj więcej podobnych treści na stronie głównej Gazeta.pl

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. nakłada na wszystkie państwa członkowskie obowiązek umieszczania na dowodzie osobistym odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba zostawić w urzędzie, co oznacza, że składanie wniosków o dowód osobisty online jest niewykonalne.

Jak złożyć wniosek o dowód osobisty? Co należy przygotować? To bardzo proste

Proces wyrabiania nowego dowodu osobistego należy rozpocząć od pobrania i wypełnienia wniosku ze strony gov.pl, który znajdziesz pod TYM LINKIEM, w zakładce "Co musisz przygotować". Potrzebne będą również: 

  • kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym
  • dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport – jeśli masz
  • jeśli jesteś osobą, która dostała polskie obywatelstwo – dokument podróży

Z wypełnionym wnioskiem oraz wyżej wymienionymi dokumentami można się udać do dowolnego urzędu gminy, niezależnie od miejsca zameldowania. Tam urzędnik pobierze odciski palców. Na wniosku trzeba będzie złożyć własnoręczny podpis, który zostanie umieszczony na dowodzie osobistym. Na zakończenie wizyty otrzymamy potwierdzenie złożenia naszego wniosku. 

Urząd ma maksymalnie 30 dni na wydanie dowodu osobistego. Czas ten liczy się od dnia złożenia wniosku. Czas oczekiwania może się wydłużyć w szczególnych przypadkach, wówczas urzędnik ma obowiązek  nas o tym poinformować. To, czy nowy dokument jest już gotowy do odbioru, można sprawdzić pod TYM LINKIEM. Za wyrobienie nowego dowodu nie są pobierane żadne opłaty. 

Więcej o: