Mój Prąd powróci z kolejną edycją. Ministerka klimatu zapowiedziała też wyższe kwoty dofinansowania

Rząd planuje piątą już edycję programu Mój Prąd. Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała ponadto, że kwoty dofinansowania zostaną zwiększone. Obejmie to również uczestników czwartej edycji programu.
Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Na konferencji Stron Porozumień Sektorowych ministerka klimatu Anna Moskwa  zapowiedziała kolejną edycję programu Mój Prąd. 

Mamy jedną drobną dobrą wiadomość. (...) Patrząc jak rozwija się fotowoltaika, jak dużym zaufaniem obdarzyli nas prosumenci, jak dużo wolumen tej energii dzięki prosumentom trafia do polskiej sieci, zdecydowaliśmy się przygotować kolejną edycję programu Mój Prąd

- powiedziała Anna Moskwa.

 

Mój Prąd 5.0 zapowiedziany. Będą zmiany w programie

Oprócz ogłoszenia piątej edycji Anna Moskwa zapowiedziała również zmiany w programie. Od 15 grudnia zostanie zwiększony poziom dofinansowania dla instalacji fotowoltaicznych do 6 lub 7 tys. zł, a do magazynów energii do 16 tys. złotych. Zmiany są wprowadzone w związku z sytuacją gospodarczą, w tym wysoką inflacją, a także kryzysem energetycznym w Europie.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV kwota dofinansowania wyniesie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 6 tys. zł.

W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z magazynem energii dofinansowanie wyniesie:

  • do mikroinstalacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 7 tys. zł;
  • do magazynu energii do 50 proc. kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 16 tys. zł;

Dofinansowanie magazynów ciepła oraz systemu HEMS/EMS nie ulega zmianie.

Zmiany obejmą też uczestników Mój Prąd 4.0. Nie będzie trzeba składać w związku z tym wniosków. "Dla wypłaconych już wniosków koszty kwalifikowane zostaną ponownie przeliczone względem nowego poziomu dofinansowania i jeżeli przysługiwać będzie zwiększony poziom dofinansowania wypłacona zostanie różnica pomiędzy otrzymaną dotacją a dotacją, jaką otrzymałby Wnioskodawca po zmianie poziomu dofinansowania" - czytamy na stronie programu.

Urzędnicy zaznaczają, że zmiany wymagają korekt w dokumentach programu, co będzie trwać. Dlatego też poproszono o cierpliwość, dalsze informacje mają być podane w kolejnych komunikatach. 

Na stronie programu podano dwie kwoty dofinansowania budowy magazynów energii: 15 oraz 16 tys. zł. Na Twitterze ministerka Moskwa podała kwotę 15 tys. zł. Na konferencji oraz na Facebooku pada już jednak kwota 16 tys. zł. Napisaliśmy w tej sprawie do ministerstwa klimatu, które potwierdziło nam, że dofinansowanie magazynów energii wzrośnie do 16 tys. zł.

Mój Prąd. Jak złożyć wniosek?

W ramach programu Mój Prąd finansowane są zakończone już inwestycje - wsparcie mogą otrzymać osoby, które już zainstalowały fotowoltaikę na dachu i mają podpisaną umowę z operatorem sieci dystrybucji. Wnioski, które nie są zamknięte, tj. nie ma umowy i zamontowanego licznika, nie są przyjmowane. Finansowanie dotyczy zakończonych inwestycji z kosztami kwalifikowanymi do 1 lutego 2020 roku. 

Instalacja musi mieć moc od 2 do 10 kW. Wnioski w programie będzie można składać jedynie elektronicznie. Czas na to wydłużono do 31 marca 2023 roku. 

Więcej o: