Apteki mogą nie wydać leków na receptę z winy farmaceutów. Od 1 grudnia ważne zmiany

Od 1 grudnia apteki mogą nie zrealizować wielu recept. To efekt formalnych zmian, które obejmą farmaceutów. Od przyszłego miesiąca, aby sprzedawać leki w aptece będzie należało mieć poprawy numer PESEL w Centralnym Rejestrze Farmaceutów. Bez tego farmaceuta nie będzie mógł wygenerować odpowiednich kodów w systemie i wydać leków.

Okręgowe izby aptekarskie przypominają farmaceutom o ważnej zmianie, która wejdzie w życie 1 grudnia. Jeżeli nie dopilnują swoich danych w systemie, mogą mieć problem z wydawaniem leków klientom aptek.

Zobacz wideo Rzeki zalane antybiotykami. Normy przekroczone 300 razy

Apel do farmaceutów ws. danych w systemie

"W związku z tym, iż od 1 grudnia 2022 roku brak numeru PESEL w danych farmaceuty w Centralnym Rejestrze Farmaceutów (CRF) przejdzie z reguły walidacyjnej ‘Ostrzeżenie’ w regułę ‘Błąd’, co spowoduje brak możliwości realizacji recepty poprzez niemożność wygenerowania DRR przez farmaceutę z brakującym lub błędnym numerem PESEL w Centralnym Rejestrze Farmaceutów (CRF), jak i brak możliwości wystawiania recept pro auctore i pro familia prosimy o sprawdzenie poprawności własnego numer PESEL w Centralnym Rejestrze Farmaceutów (CRF)" - czytamy w oficjalnym komunikacie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Farmaceuci mogą mieć problem z realizacją recept

Oznacza to, że jeśli farmaceuta nie ma poprawnego numeru PESEL w systemie, możemy mieć problem z wydaniem leków pacjentom, nawet jeśli mają oni receptę. OIA wyjaśnia, że aby sprawdzić, czy w CRF jest podany prawidłowy numer PESEL, należy wejść na stronę CFR [LINK]. Tam należy podać swoje dane osobowe, a przede wszystkim numer PESEL.  

Jeśli będzie on poprawny, na stronie wyświetli się imię, nazwisko, nr PWZF, specjalizacja oraz nazwa izby co jest tożsame z tym, że numer PESEL figuruje w bazie CRF. Jeżeli takie informacje się nie pojawią, oznacza to, że numer PESEL jest niepoprawny. W takim wypadku należy skontaktować się z OIA w celu uzupełnienia danych. 

Więcej o: