Brak unijnego porozumienia ws. maksymalnej ceny gazu. Polska wymusi głosowanie? "absolutnie tak"

Unijni ministrowie nie osiągnęli porozumienia w sprawie limitu cen gazu. Kilka krajów odmówiło zatwierdzenia pełnego pakietu dotyczącego kryzysu energetycznego przed rozwiązaniem nieporozumień w tej sprawie.
Zobacz wideo Tusk przemawia, na scenę wchodzi osoba z transparentem. "Dzień dobry. Proszę zostawić"

Krajom Unii Europejskiej nie udało się porozumieć w sprawie maksymalnej ceny gazu. - Dyskusja była dość gorąca i wszyscy wiecie, że istnieją bardzo rozbieżne opinie - powiedział czeski minister przemysłu Jozef Sikela, który przewodniczył spotkaniu.

Do braku porozumienia odniosła się polska ministerka klimatu i środowiska. Na pytanie, czy Polska wymusi głosowanie w tej sprawie 13 grudnia, odpowiedziała, że "absolutnie tak". Anna Moskwa zaznaczyła, że wiele krajów - m.in. Węgry, Hiszpania czy Litwa - jest zdeterminowanych. - Teraz zdecydowanie ci, którzy mówią nie, są w mniejszości. Niemcy nie mówią dziś nie, twierdzą, że są gotowi do dalszej pracy. My mówimy: "sprawdzam" - dodała.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Premier apeluje do Komisji Europejskiej

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Komisji Europejskiej o wykorzystanie wszelkich możliwości, aby obniżyć pułap cen gazu ziemnego dla odbiorców w Europie. Po szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Koszycach szef polskiego rządu stwierdził, że zaproponowany pułap jest zbyt wysoki.

- Zaproponowano pułap cenowy dla gazu, który jest tak wysoki, że niektórzy nazywają go homeopatycznym. Ta cena gazu, która została określona jest zdecydowanie za wysoka. Wspólnie, cała V4 plus Hiszpania, plus Włochy, plus Grecja, proponowaliśmy maksymalny pułap ceny gazu, ale maksymalny na poziomie akceptowalnym dla producentów, a zwłaszcza dla użytkowników gazu. Oczekujemy dużo bardziej zdecydowanej propozycji ze strony Komisji Europejskiej - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Proponowany przez Komisję Europejską plan gazowy składa się z kilku elementów - wspólnych zakupów błękitnego paliwa oraz dzielenia się nim w sytuacjach kryzysowych. Wstępnie miał on także zawierać limity cenowe na gaz. Projekt przepisów w tej sprawie Komisja przedstawiła przedwczoraj, po kilkumiesięcznych naciskach 15 krajów, w tym Polski. Według tej grupy propozycja legislacyjna jest krokiem w dobrym kierunku, ale konieczne są zmiany, na przykład jeśli chodzi o proponowany pułap cenowy.

Więcej o: