Anna Moskwa: Rząd przyjmie maksymalne ceny gazu jeszcze w piątek. Ceny zamrożone na poziomie z 2022 r.

Ministerka Anna Moskwa poinformowała, że jeszcze w piątek, w najbliższych godzinach rząd przyjmie ustawę gazową. Ceny zostaną zamrożone dla gospodarstw domowych na poziomie z tego roku. Moskwa potwierdziła również, że od stycznia VAT na gaz wróci do poziomu 23 proc.

Ustawa, w której rząd ustanawia maksymalną cenę gazu, miała zostać przyjęta przez rząd już we wtorek. Wówczas uznano, że należy jeszcze dopracować szczegóły rozwiązania. 

W piątek po 14.00 ministerka środowiska Anna Moskwa poinformowała, że ustawa ma zostać przyjęta w ciągu kilku godzin. 

Zobacz wideo Derski: Od 15 do 20 mld mogłoby kosztować budżet zamrożenie cen gazu

Maksymalna cena gazu na razie nieznana?

W projekcie nie podano konkretnej ceny gazu, która miałaby obowiązywać od początku 2023 r. Anna Moskwa poinformowała jednak, że taryfy na gaz dla gospodarstw domowych zostaną zamrożone na poziomie z tego roku.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Rozwiązanie formalnie ma polegać na wypłacie rekompensat (i zaliczek na ich poczet) przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat ma być Zarządca Rozliczeń S.A

Dla kogo zamrożone ceny gazu?

Zgodnie z projektem z zamrożonych cen gazu będą mogły skorzystać gospodarstwa domowe oraz tacy odbiorcy wrażliwi jak m.in. wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, szpitale czy domy pomocy społecznej.

Nie planowano jednak, by maksymalne ceny objęły również przedsiębiorców. Jak wyjaśniał w Polskim Radiu 24 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, "prawdopodobnie Komisja Europejska blokowałaby tego rodzaju rozwiązanie".

Buda dodał, że koszt rozwiązania początkowo był szacowany nawet na 30 mld zł, ale jednak okaże się niższy dzięki spadkowi cen gazu na światowych rynkach. 

Wysokie ceny gazu zamiast tarczy antyinflacyjnej

Ze względu na zalecenia Komisji Europejskiej od początku 2023 roku rząd będzie musiał przywrócić pełne stawki VAT na paliwo, gazu i prąd (do 23 proc.) oraz nawozy (do 8 proc.). To między innymi w związku z tym rząd zapowiedział inne rozwiązanie osłonowe, czyli właśnie zamrożenie cen gazu. Ministerka Klimatu potwierdziła, że VAT na gaz od stycznia będzie obowiązywał w poprzedniej wysokości. 

Więcej o: