Kontrole urządzeń w domach? Poczta Polska apeluje: Tych funkcji nie należy łączyć z listonoszami

W ostatnim czasie w mediach pojawiła się informacja o "kontrolach urządzeń w domach Polaków". Jak się jednak okazuje, przeprowadzić taką kontrolę wcale nie jest łatwo. Ponadto właściciel mieszkania nie musi wpuszczać kontrolera do domu - nie grozi mu wówczas żadna kara za odmowę.

Poczta Polska ma obowiązek weryfikować, czy posiadacze odbiorników telewizyjnych i radiowych uiszczają opłaty z tytułu abonamentu RTV. Osoba czy firma, która zostanie przyłapana na braku rejestracji, musi liczyć się z karą wynoszącą 30-krotność miesięcznej wysokości abonamentu (od 2023 roku 27,30 zł miesięcznie). Wówczas też konieczne będzie uregulowanie zaległych składek.

Zobacz wideo Samochód w abonamencie jak telefon. Czy to się opłaca i ile to kosztuje?

Kontrole urządzeń w domach - co warto o nich wiedzieć?

W związku z tym w mediach pojawiają się informacje o "kontrolach urządzeń w domach Polaków". Jak jednak zaznaczają Wirtualne Media, przeprowadzenie kontroli wcale nie jest łatwe. Co warto o nich wiedzieć?

  • Domownik nie musi wpuszczać pracownika Poczty Polskiej do domu.
  • Odmowa wpuszczenia pracownika do mieszkania nie grozi żadnymi konsekwencjami.
  • Kary nie można nałożyć na podstawie zdjęcia telewizora lub radia w mieszkaniu czy samochodzie ani anteny satelitarnej czy naziemnej na balkonie. 
  • Kontrolerzy podczas kontroli muszą wykazać, że dane urządzenie działa i może służyć do odbioru sygnału w dowolnym momencie.
  • Nie trzeba rejestrować telewizorów z funkcją Smart TV, jeśli nie mają dekodera lub anteny. Rejestracji nie podlegają też smartfony z aplikacjami radiowymi. 

Poczta Polska, w rozmowie z portalem, wyjaśnia, kto dokładnie dokonuje kontroli w ramach abonamentu RTV. - Kontroli wykonania obowiązku rejestracji odbiorników radiowo-telewizyjnych dokonują wyłącznie posiadający do tego upoważnienia pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej i tych czynności nie należy utożsamiać z pracą listonoszy - tłumaczy Poczta Polska.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Abonament RTV. Czy masz obowiązek wpuścić kontrolerów do swojego domu?Abonament RTV. Czy trzeba wpuścić kontrolerów do swojego domu?

Kontroler ma za zadanie zweryfikować, czy w danej nieruchomości lub ruchomości (samochód) są odbiorniki telewizyjne lub radiowe z możliwością odbioru sygnału, czy zostały one zarejestrowane oraz czy ich właściciel odprowadza od nich opłaty abonamentowe. - Stwierdzony brak rejestracji odbiorników po przeprowadzonej kontroli wiąże się ze wszczęciem postępowania oraz dalszych czynności, wynikających z Kodeksu postępowania administracyjnego (w celu wydania decyzji administracyjnej nakazującej rejestrację odbiornika oraz ustalającej opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika) - przekazuje Poczta.

Skontrolowana i ukarana osoba może się odwołać do organu sprawującego nadzór nad kontrolerami - w tym przypadku jest to Ministerstwo Infrastruktury. Powodem do odwołania decyzji może być m.in. nieprawidłowo przeprowadzona kontrola. Jeśli MI nie zgodzi się z odwołaniem, można skierować sprawę do sądu administracyjnego. W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizyjnej można natomiast wnioskować o rozłożenie kary na raty lub jej umorzenie.

Jacek Sasin i wybory kopertoweJacek Sasin z medalem od Poczty Polskie za "specjalne zasługi"

Więcej o: