Zgodnie z ustawą z dnia 27 października 2022 r. mrożącą ceny prądu będzie stosowana cena maksymalna na poziomie 785 zł za MWh w odniesieniu do zużycia od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 r. Małe i średnie przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego i inne podmioty określone w ustawie, aby zapłacić rachunki w niższej cenie, muszą złożyć wymagane oświadczenia do 30 listopada.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Czasu zostało niewiele. W wielu miejscach do końca listopada wydłużone zostały godziny pracy biur obsługi klienta. Mimo to ludzie stoją w kolejkach po kilka godzin. - Jest gorzej niż za komuny. Czas oczekiwania to nawet 4 godz. - mówił "Gazecie Wyborczej" jeden z mieszkańców Rzeszowa. - Przed biurem obsługi klienta PGE w Grójcu tworzą się kolejki już przed godziną 6 rano - informuje czytelnik lokalnego portalu.
Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, małe i średnie firmy, samorządy i instytucje użyteczności publicznej, aby korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł/MWh, muszą u swojego sprzedawcy złożyć stosowne oświadczenie.
Dokumenty można składać w formie papierowej lub elektronicznej (tzn. plik opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przesłany pocztą elektroniczną) u swoich dostawców energii.
Wzór oświadczenia dostępny jest na oficjalnej stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz w Dzienniku Ustaw.
Przypomnijmy, gospodarstwa domowe nie muszą składać żadnego oświadczenia. Dla tej grupy maksymalna cena energii elektrycznej wynosi 693 zł/MWh. Cena maksymalna będzie obowiązywać po przekroczeniu rocznych limitów zużycia:
Dostawca samodzielnie rozliczy odbiorcę.