Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Dodatek ten to jednorazowe świadczenie w wysokości 3 tys. zł.
Dodatek węglowy przysługuje po wypełnieniu i złożeniu odpowiedniego wniosku w urzędzie gminy. Należy w nim wskazać źródło ogrzewania - informację należy podać zgodnie ze złożonym wcześniej wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Gminy mogą bowiem sprawdzić dane zawarte we wniosku.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Świadczenie przyznawane jest bez kryterium dochodowego i przysługuje również na węgiel, który został już wcześniej zakupiony. Jednak warto się pospieszyć ze złożeniem wniosku - możemy tego dokonać tylko do 30 listopada.
Rząd wprowadził zmiany w zasadach przyznawania dodatku węglowego. Po zmianie przepisów rodzinom zamieszkującym pod jednym adresem przysługuje kilka dodatków węglowych. Wcześniej pieniądze przyznawane były tylko na jedno gospodarstwo domowe pod jednym adresem. Co więcej, o dodatek węglowy mogą wnioskować również te osoby, których wnioski zostały wcześniej odrzucone.
Warto pamiętać o podawaniu prawdziwych danych - wraz z wnioskiem należy również złożyć oświadczenie o tym, że informacje podane we wniosku są zgodne z prawdą. Za podanie fałszywych informacji grozi bowiem kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
We wniosku o dodatek węglowy należy podać dane (imię i nazwisko, obywatelstwo, numer PESEL lub numer dokumentu tożsamość) oraz miejsce zamieszkania. W dalszej części dokumentu należy podać dane osób, które wchodzą w skład gospodarstwa domowego i zadeklarować, co jest głównym źródłem ogrzewania.