Spadkobiercy mogą przejąć pieniądze po zmarłym. ZUS o tym nie powie, ale wystarczy złożyć wniosek

Spadkobiercy mogą odziedziczyć pieniądze po zmarłym zgromadzone na koncie OFE. ZUS o tym nie przypomni, ale wystarczy złożyć wniosek, aby przejąć środki. W przeciwnym wypadku będą zalegać na koncie.

Nie wszyscy seniorzy wiedzą, że środki z Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) podlegają dziedziczeniu. Jak wynika z danych ZUS, w okresie od stycznia do sierpnia 2022 roku wypłacono spadkobiercom zaledwie 516 mln zł. Aby przejąć pieniądze z subkonta ZUS po zmarłym, to spadkobierca musi wykazać się inicjatywą.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne) Będzie nowa edycja programu Opieka 75+. Gminy mogą składać wnioski

Pieniądze z OFE. Kto może odziedziczyć środki?

Środki po zmarłym może przejąć współmałżonek, spadkobierca lub osoba wskazana przez zmarłego. Wcześniej należy jednak złożyć wniosek i przedstawić dokument potwierdzający prawo do dziedziczenia. Sam ZUS, choć dysponuje informacją o śmierci ubezpieczonego, nie dokona wypłaty z urzędu. Jeśli wniosek w tej sprawie nie zostanie złożony, pieniądze będą zalegać na koncie.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne) Ponowne przeliczenie emerytury - warunki. Czy można na tym stracić?

Wniosek o przejęcie pieniędzy z OFE. Co trzeba zrobić?

Spadkobiercy, którzy chcieliby przejąć środki z subkonta po śmieci bliskiej osoby, powinni najpierw udać się do ZUS, aby potwierdzić, że zmarły posiadał rachunek OFE. Aby przejąć pieniądze, wystarczy złożyć wniosek i dostarczyć:

  • skrócony odpis aktu zgonu ubezpieczonego;
  • oryginał lub kopię dokumentu, który potwierdzi prawo do dziedziczenia np. prawomocne postanowienie sądu lub akt poświadczenia dziedziczenia.

Wniosek można złożyć w dowolnym terminie, a ZUS ma obowiązek wypłacić należne pieniądze w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia takiego wniosku. Zakład wypłaci środki, ale jest też pewien haczyk - pieniądze na subkoncie ZUS podlegają 19-procentowemu zryczałtowanemu podatkowi od osób fizycznych.

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]
Więcej o: