Limit zakupu węgla po preferencyjnej cenie - rząd zmienia zasady. "Żeby Polacy nie byli pod presją"

Limit 3 ton węgla zakupionego po preferencyjnej cenie będzie można zrealizować zarówno przed, jak i po Nowym Roku. - Nie chcielibyśmy takiej sytuacji, że Polacy są postawieni przed wyborem, czy wydać pieniądze na węgiel, czy na święta - powiedział wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.

Rząd chce wprowadzić zmiany w limicie zakupu węgla przez gospodarstwa domowe. - Postanowiliśmy uelastycznić to tak, żeby Polacy nie byli pod presją - tłumaczył w poniedziałek Karol Rabenda podczas konferencji prasowej. - Zmieniamy to rozporządzenie, by mogli kupić np. 0,5 tony w tym roku, a 2,5 tony w przyszłym, bądź całość w przyszłym - wyjaśnił.

Węgiel po preferencyjnej cenie. Rząd chce zmian

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda podkreślił, że limit 3 ton na gospodarstwo domowe nie ulegnie zmianie. - Te zakupy można odłożyć na termin po nowym roku. Nie chcieliśmy takiej sytuacji, że Polacy są postawieni przed wyborem, czy wydać pieniądze na węgiel, czy na święta - mówił.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiceminister dodał, że na dziś podpisano około 1700 omów z gminami na dostawy węgla. Surowiec będzie sprzedawany mieszkańcom po niższej, korzystniejszej cenie.

Sprzedaż węgla przez samorządy. Kto może skorzystać?

Na początku listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy. Gmina może kupić węgiel w preferencyjnej cenie za maksymalnie 1,5 tys. zł, pod warunkiem że będzie sprzedawać go mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.

Tańszy surowiec przysługuje tym samym osobom, które są uprawnione do dodatku węglowego. Warunkiem jest więc wpis do Centralnej Ewidencji i Emisyjności Budynków, z którego wynika, że gospodarstwo jest ogrzewane węglem.

By kupić tani węgiel od samorządu, należy też złożyć wniosek do gminy. Na razie nie udostępniono jego wzoru, te mają opracować same gminy. Do wniosku będzie trzeba załączyć też oświadczenie, że nie nabyło się już węgla na sezon grzewczy 2022-23 po cenie niższej niż 2 tys. zł brutto za tonę. 

Udział w programie jest dla samorządów dobrowolny. Nie w każdej gminie będzie więc można kupić węgiel po preferencyjnej cenie. Co w takim przypadku? Można się wówczas udać do sąsiedniej gminy. Warto pamiętać, że koszty transportu pokrywamy sami, więc wraz z odległością mogą one wzrastać.

W gminie, w której planujemy kupić węgiel po preferencyjnej cenie, również należy złożyć wniosek. Dodatkowo trzeba dołączyć do niego zaświadczenie wystawione przez wójta, burmistrza lub prezydenta macierzystej gminy. Musi ono zawierać potwierdzenie, że obywatelowi wypłacono dodatek węglowy lub przyznano do niego prawo.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?
Więcej o: