Do kiedy wnioski o tańszy prąd? Ministerstwo przypomina: termin mija już niebawem

Termin składania oświadczeń uprawniających do obniżenia ceny energii elektrycznej dla firm i samorządów mija 30 listopada 2022. Dokumenty należy złożyć w formie papierowej czy też elektronicznej u swoich dostawców energii.

30 listopada 2022 roku mija termin składania oświadczeń uprawniających do obniżenia ceny energii elektrycznej. Jeśli zostanie ono dostarczone po terminie, możemy spodziewać się znacznie wyższych rachunków za prąd.

Tani prąd. Oświadczenia należy złożyć do 30 listopada

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, "aby korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł/MWh, jednostki samorządu terytorialnego, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej, w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada br., powinny złożyć do swojego sprzedawcy energii stosowne oświadczenie".

Dokumenty można składać w formie papierowej czy też elektronicznej u swoich dostawców energii. Wzór oświadczenia dostępny jest na oficjalnej stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz w Dzienniku Ustaw.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina o składaniu wniosków na każdym kroku, także poprzez wpisy w mediach społecznościowych. "Nieustannie przypominamy samorządom, MŚiP i wrażliwym podmiotom użyteczności publicznej, że zbliża się termin złożenia oświadczenia, który mija 30 listopada" - czytamy na Twitterze.

Tani prąd dla gospodarstw domowych

Zgodnie z ustawą z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, gospodarstwa domowe, aby skorzystać z ceny energii elektrycznej 693 zł/MWh nie muszą składać żadnego oświadczenia. Sprzedawca energii elektrycznej samodzielnie dokona stosownego rozliczenia.

Ustawa określa również maksymalną cenę energii elektrycznej 693 zł/MWh, dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla zużycia powyżej limitów:

  • 2 MWh (wszystkie gospodarstwa domowe),
  • 2,6 MWh (osoby niepełnosprawne),
  • 3 MWh (osoby z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy).


Więcej informacji znajdziesz
na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?
Więcej o: