Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu. Czy trzeba składać wniosek o tańszy prąd?

Rząd będzie mroził ceny prądu. Aby skorzystać z niższych rachunków za energię elektryczną, należy złożyć oświadczenie. Jednak nie wszyscy muszą składać wnioski.
Zobacz wideo Z jakich żarówek warto korzystać w domu, by zaoszczędzić pieniądze?

Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu należy składać do 30 listopada 2022 roku. Na rządowym rozwiązaniu mogą skorzystać małe i średnie firmy, gospodarstwa domowe i tzw. odbiorcy wrażliwi. Jednak nie wszyscy muszą składać wnioski.

Tańszy prąd. Czy gospodarstwa domowe muszą składać wniosek?

Mrożenie cen prądu dla domostw, zgodnie z ustawą z dnia 27 października 2022 o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, będzie odbywało się automatycznie - dostawca samodzielnie rozliczy odbiorcę. Mieszkańcy nie muszą zatem składać żadnych wniosków.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Warto przypomnieć, że dla tej grupy maksymalna cena energii elektrycznej wynosi 693 zł/MWh. Cena maksymalna będzie obowiązywać po przekroczeniu rocznych limitów zużycia:

  • do 2 MWh rocznie - wszystkie gospodarstwa domowe;
  • do 2,6 MWh rocznie - dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami;
  • do 3 MWh rocznie - dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Mrożenie cen energii. Firmy muszą składać wnioski

Natomiast maksymalna cena energii elektrycznej dla małych i średnich firm, samorządów i instytucji użyteczności publicznej wynosi 785 zł/MWh i w tym przypadku należy złożyć oświadczenie. Dokumenty trzeba dostarczyć do sprzedawcy. Oświadczenie należy złożyć do 30 listopada, a jeśli zostanie wysłane po tym terminie, cenę maksymalną zakład energetyczny stosuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.

Dokumenty można składać w formie papierowej lub elektronicznej (tzn. plik opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przesłany pocztą elektroniczną) u swoich dostawców energii. Wzór oświadczenia dostępny jest na oficjalnej stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz w Dzienniku Ustaw.

Więcej o: