Wniosek o tańszy prąd - gdzie złożyć? To ostatnie chwile, by to zrobić

Zbliża się termin składania oświadczeń uprawniających firmy do korzystania w 2023 roku z niższych cen prądu. Co natomiast z gospodarstwami domowymi? Czy one także powinny złożyć stosowny wniosek?

Wraz z końcem listopada mija termin składania oświadczeń uprawniających do korzystania w przyszłym roku z energii elektrycznej po niższej cenie. Jak złożyć wniosek?

Zobacz wideo Kosiński o opłatach za prąd: Samorządy nie mogą generować długu na bieżące wydatki

Tańszy prąd 2023 - kto musi złożyć wniosek? Do kiedy?

"Aby korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł/MWh, jednostki samorządu terytorialnego, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej, w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada br., powinny złożyć do swojego sprzedawcy energii stosowne oświadczenie" - podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak czytamy, ustawa określa także maksymalną cenę energii elektrycznej 693 zł/MWh, dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla zużycia powyżej limitów:

  • 2 MWh (wszystkie gospodarstwa domowe),
  • 2,6 MWh (osoby niepełnosprawne),
  • 3 MWh (osoby z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy).

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Gminy w powiecie chełmińskim czekają kilkumilionowe rachunki za prąd. Wójtowie zapowiadają, że zabraknie pieniędzy na inwestycje, problem może być w zimę z odśnieżaniem dróg Sprawdź, ile prądu możesz wykorzystać, aby płacić niższe rachunki

Wniosek o tańszy prąd - jak złożyć?

Aby skorzystać z tańszej energii, należy złożyć oświadczenie - można to zrobić w formie papierowej lub elektronicznej. Obowiązek ten nie dotyczy jednak gospodarstw domowych. "Sprzedawca energii elektrycznej dokona samodzielnie stosownego rozliczenia odbiorcy" - zapewnia resort. Wyjątek stanowią te gospodarstwa, które chcą skorzystać w przyszłym roku z zamrożonych cen prądu w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh. W takim przypadku oświadczenie należy złożyć do swojego sprzedawcy w terminie do 30 czerwca 2023 roku. Jak czytamy, informacje i wzory oświadczeń odbiorcy w gospodarstwach domowych znajdą u swoich sprzedawców energii.

rachunki za prąd - zdjęcie ilustracyjne Prosty sposób na niższe rachunki za prąd. Kiedy prąd jest najtańszy?

Więcej o: