Tańszy prąd. Mija ważny termin. Kto musi złożyć wniosek, a kogo to nie dotyczy?

30 listopada mija termin składania wniosków o tańszy prąd, ale tylko dla firm, samorządów, podmiotów samorządowych itp. A co z klientami indywidualnymi? Wyjaśniamy.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, "aby korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł/MWh, jednostki samorządu terytorialnego, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej, w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada br., powinny złożyć do swojego sprzedawcy energii stosowne oświadczenie". Oświadczenia można składać w formie papierowej lub elektronicznej.

Zostało to określone w ustawie z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.

Węgiel Dodatek węglowy. Kończy się czas na złożenie wniosków

Tańszy prąd dla gospodarstw domowych. Czy trzeba złożyć wniosek?

W tej samej ustawie określono maksymalną cenę prądu dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Wynosi ona 693 zł/MWh dla zużycia powyżej limitów:

  • 2 MWh (wszystkie gospodarstwa domowe);
  • 2,6 MWh (gospodarstwa domowe, w których jest osoba z niepełnosprawnością);
  • 3 MWh (gospodarstwa z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy).

Gospodarstwa domowe, aby skorzystać z tej możliwości, nie muszą składać żadnych oświadczeń czy wniosków. Dostawcy energii elektrycznej samodzielnie dokonają stosownego rozliczenia takich odbiorców.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Tylko gospodarstwa, które chcą skorzystać w 2023 r. z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh muszą złożyć oświadczenia do swojego sprzedawcy. Maja na to czas do 30 czerwca 2023 r. Informacje i wzory oświadczeń odbiorcy znajdą u swoich sprzedawców energii.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?
Więcej o: