Wnioski o tańszy prąd dla firm. Do kiedy można składać? Zostało niewiele czasu

To ostatni dzwonek na złożenie wniosku o "zamrożenie" cen energii elektrycznej - przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ulga dotyczy samorządów, mniejszych firm, podmiotów użyteczności publicznej. Przypominamy, w przypadku gospodarstw domowych nie trzeba składać wniosku.

Aby skorzystać z energii elektrycznej w "zamrożonej" cenie, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej powinni złożyć do swojego sprzedawcy energii stosowne oświadczenie - podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Niższe rachunki za prąd. Do kiedy można składać wnioski?

Maksymalne ceny energii dla małych i średnich firm oraz wskazanych instytucji i podmiotów zostały wyznaczone w ustawie z dnia 27 października 2022 r. "o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r."

"Aby korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł/MWh, jednostki samorządu terytorialnego, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej, w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada br., powinny złożyć do swojego sprzedawcy energii stosowne oświadczenie" - czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Dokumenty można składać w formie papierowej lub elektronicznej (plik musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przesłany pocztą elektroniczną) u swoich dostawców energii.

Należy uzbroić się w cierpliwość - biura obsługi klienta PGE w ostatnich dniach są szturmowane przez wnioskodawców. Więcej na ten temat w artykule:

Prąd (zdjęcie ilustracyjne) Ostatnie dni na złożenie wniosku o niższą cenę prądu. Ogromne kolejki

"Zamrożenie" cen, a gospodarstwa domowe

Ustawa z dnia 27 października 2022 r. określa również maksymalną cenę energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Wynosi ona 693 zł za MWh.

W przeciwieństwie do samorządów, mniejszych firm, podmiotów użyteczności publicznej gospodarstwa domowe nie muszą składać żadnego oświadczenia. Dostawca rozliczy je samodzielnie. Cena maksymalna będzie obowiązywać po przekroczeniu rocznych limitów zużycia:

  • 2 MWh (wszystkie gospodarstwa domowe),
  • 2,6 MWh (osoby niepełnosprawne),
  • 3 MWh (osoby z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy).

"Odbiorcy w gospodarstwach domowych do momentu przekroczenia przez zużycie wskazanych limitów, korzystają z energii elektrycznej po cenach 'zamrożonych' na poziomie cen w 2022 r." - podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. "Jedynie gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w 2023 r. z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenia do 30 czerwca 2023 r." - czytamy.

Gminy w powiecie chełmińskim czekają kilkumilionowe rachunki za prąd. Wójtowie zapowiadają, że zabraknie pieniędzy na inwestycje, problem może być w zimę z odśnieżaniem dróg Sprawdź, ile prądu możesz wykorzystać, aby płacić niższe rachunki

Więcej o: