Założył związek zawodowy w Sii Polska, został zwolniony dyscyplinarnie. Prezes firmy: Jesteś kłopotliwy

Sii Polska, firma świadcząca usługi informatyczne, zwolniła dyscyplinarnie pracownika, który założył w niej związek zawodowy. Prezes firmy Grégoire Nitot miał napisać w mailu do pracownika, że "jest kłopotliwy" i że "nie pasuje w Sii", a firma "nie potrzebuje związku zawodowego". Z kolei poseł Lewicy Adrian Zandberg ogłosił, że zwrócił się do Głównej Inspektorki Pracy o przeprowadzenie pilnej kontroli w Sii Polska.

"Pracujesz tylko sześć miesięcy w Sii. Nie znasz zbyt dobrze firmy, ale próbujesz nas atakować. Co gorsze, motywujesz innych pracowników Sii, aby atakowali nas i walczyli z Sii" - miał napisać Grégoire Nitot, prezes firmy Sii Polska, który jest również właścicielem klubu piłkarskiego Polonii Warszawa.

"Niszczysz naszą reputację wobec innych pracowników, kandydatów i klientów. Tworzysz złą atmosferę w pracy. Nie próbujesz przedyskutować swoich ewentualnych problemów, [...] a zamiast tego działasz od razu przeciwko Sii; przeciwko naszym 8 tysiącom pracowników" - miał napisać w mailu do pracownika, który założył związek zawodowy.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W dalszej części wiadomości, datowanej na 25 listopada br., Grégoire Nitot miał wskazać, że "Sii nie potrzebuje związku zawodowego", a na koniec miał napisać te trzy zdania: "Jestem pewny, że nie pasujesz do Sii, do naszego ducha i wartości. Jestem pewny, że jesteś kłopotliwy. Mam nadzieję, że wkrótce odejdziesz z Sii".

Związkowa Alternatywa opublikowała pełną treść pisma i skomentowała, że Grégoire Nitot "otwarcie kpi z prawa francuskiego i polskiego".

Gregoire Nitot Kim jest człowiek, któremu grożą kibice Legii? Zatrudnia tysiące osób, nie lubi 500 plus

Sii Polska zwalnia dyscyplinarnie. "Brutalne złamanie ustawy o związkach zawodowych"

Związek zawodowy podkreślił, że po otrzymaniu powyższego pisma "nasz lider w Sii dostał zwolnienie dyscyplinarne. Wręczono je poza jakimkolwiek trybem, bez konsultacji ze związkiem, bez odwołania się do jakiegokolwiek artykułu z Kodeksu pracy".

Związkowa Alternatywa dodaje w swoim komunikacie, że jest to "brutalne złamanie ustawy o związkach zawodowych", a działanie firmy Sii Polska jest naruszeniem Konstytucji RP. Związkowcy przytaczają art. 12 polskiej Konstytucji, który głosi, że "Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych", natomiast art. 59 mówi, że "zapewnia się wolność zrzeszania się w związkach zawodowych".

Jan J. Zygmuntowski, współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii ocenił, że prezes Sii Polska Grégoire Nitot "pluje na prawo pracy i naszą Konstytucję. Nielegalnie zwolnił lidera związku w firmie i pozwala sobie na mobberskie maile".

Z kolei poseł Lewicy Adrian Zandberg przekazał, że zwrócił się do Głównej Inspektorki Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko o przeprowadzenie pilnej kontroli w Sii Polska. "Polska jest demokratycznym państwem, szanuje prawo pracowników do zrzeszania się. 'Unacceptable' to słowo, które dobrze opisuje ten list. Nasze 'core values' są w Konstytucji" - wskazał.

Gregoire Nitot: To projekt mojego życia. Mam jeszcze 10-15 mln złotych na Polonię Gregoire Nitot: To projekt mojego życia. Mam jeszcze 10-15 mln złotych na Polonię

Kim jest Grégoire Nitot ?

Grégoire Nitot pochodzi z Paryża, od 2006 roku mieszka w Polsce, a od 2016 roku ma polskie obywatelstwo. W 2006 roku posiłkując się własnym kapitałem i pożyczką 200 tys. euro od firmy Sii Francja, powołał do życia spółkę Sii Polska. Ta w ciągu kilkunastu lat z firemki mieszczącej się w niewielkim mieszkaniu przeistoczyła się w przedsiębiorstwo zatrudniające w całej Polsce kilka tysięcy osób.

Sii Polska świadczy usługi z zakresu IT, a konkretnie m.in. rozwoju oprogramowania, zarządzania infrastrukturą IT czy usług service desk, inżynieryjnych i konsultingowych.

Grégoire Nitot jest od marca 2020 roku właścicielem i prezesem Polonii Warszawa. Od 2018 roku jest także właścicielem Tawerny Kaszubskiej - hotelu i restauracji w Brodnicy Dolnej, nad brzegiem Jeziora Ostrzyckiego.

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?
Więcej o: