PKN Orlen informuje w oficjalnym komunikacie, że sfinalizował umowę, której celem jest wdrożenie "środków zaradczych", czyli zrealizowanie warunków, jakie Komisja Europejska postawiła koncernowi, zgadzając się na fuzję Lotosu z Orlenem.
Tym samym saudyjski koncern paliwowy Saudi Aramco przejął 100 proc. udziałów w spółce Lotos SPV 1. Została utworzona po tym, jak ze spółki Lotos Paliwa wydzielono podmiot, który zajmuje się hurtową sprzedażą paliw. Wartość tej części transakcji wynosi 1 mld zł.
Na mocy tej samej umowy Aramco przejął 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej. W tym wypadku wartość transakcji wynosi 1,15 mld zł.
"Kontynuując współpracę rozpoczętą w styczniu 2022 roku, w dniu 30 listopada 2022 roku PKN ORLEN podpisał z Saudi Arabian Oil Company oraz Saudi Basic Industries Corporation umowę (joint development agreement), która dotyczy wspólnej realizacji studium wykonalności dla kompleksu petrochemicznego w Gdańsku" - czytamy w oficjalnym komunikacie.
Decyzję Orlenu skomentował prezes spółki. "Zawarte umowy z Aramco mają strategiczne znaczenie dla dalszego zapewnienia dostaw surowca dla Polski, ale też całego regionu" - napisał Daniel Obajtek w mediach społecznościowych. "Zbudowaliśmy największą grupę w Europie Środkowej, silną biznesowo w wielu obszarach, która skutecznie wzmacnia obecne i rozwija nowe linie biznesowe" - dodał.
Saudi Aramco to jedna z największych na świecie firma produkująca ropę naftową. Działa głównie w rejonie Arabii Saudyjskiej, ma jednak udziały w spółkach w kilkudziesięciu krajach. Większość wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego odbywa się w Arabii Saudyjskiej. Prowadzi też działalność w sektorze energetycznym, petrochemicznym i inżynieryjnym. W 2021 roku zyski koncernu wyniosły 25 mld dol.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl