Orlen dopiął swego. Aramco przejmuje Lotos i udziały w rafinerii. Obajtek o "strategicznym znaczeniu"

PKN Orlen poinformował o zawarciu umowy z Aramco Overseas Company. Saudyjski koncern przejmuje kontrolę nad Lotosem i sporą częścią dużej polskiej rafinerii. Zawarcie umowy to realizacja wymogów, jakie podstawiła przed Orlenem Unia Europejska.

PKN Orlen informuje w oficjalnym komunikacie, że sfinalizował umowę, której celem jest wdrożenie "środków zaradczych", czyli zrealizowanie warunków, jakie Komisja Europejska postawiła koncernowi, zgadzając się na fuzję Lotosu z Orlenem.

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki dotrwa na swoim stanowisku do końca kadencji? Pytamy posła PiS

Saudi Aramco i Orlen dopinają przejęcie spółki Lotos i udziałów w Rafinerii Gdańskiej

Tym samym saudyjski koncern paliwowy Saudi Aramco przejął 100 proc. udziałów w spółce Lotos SPV 1. Została utworzona po tym, jak ze spółki Lotos Paliwa wydzielono podmiot, który zajmuje się hurtową sprzedażą paliw. Wartość tej części transakcji wynosi 1 mld zł. 

Na mocy tej samej umowy Aramco przejął 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej. W tym wypadku wartość transakcji wynosi 1,15 mld zł. 

"Kontynuując współpracę rozpoczętą w styczniu 2022 roku, w dniu 30 listopada 2022 roku PKN ORLEN podpisał z Saudi Arabian Oil Company oraz Saudi Basic Industries Corporation umowę (joint development agreement), która dotyczy wspólnej realizacji studium wykonalności dla kompleksu petrochemicznego w Gdańsku" - czytamy w oficjalnym komunikacie. 

Saudi Aramco odnotowało zysk w wysokości 42,4 miliarda dolarów w trzecim kwartale tego rok. Tłusty zysk naftowego giganta. Saudi Aramco zarobiło 42 miliardy dolarów

Obajtek komentuje: Strategiczne znaczenie dla Polski

Decyzję Orlenu skomentował prezes spółki. "Zawarte umowy z Aramco mają strategiczne znaczenie dla dalszego zapewnienia dostaw surowca dla Polski, ale też całego regionu" - napisał Daniel Obajtek w mediach społecznościowych. "Zbudowaliśmy największą grupę w Europie Środkowej, silną biznesowo w wielu obszarach, która skutecznie wzmacnia obecne i rozwija nowe linie biznesowe" - dodał. 

Saudi Aramco to jedna z największych na świecie firma produkująca ropę naftową. Działa głównie w rejonie Arabii Saudyjskiej, ma jednak udziały w spółkach w kilkudziesięciu krajach. Większość wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego odbywa się w Arabii Saudyjskiej. Prowadzi też działalność w sektorze energetycznym, petrochemicznym i inżynieryjnym. W 2021 roku zyski koncernu wyniosły 25 mld dol. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Apple wyprzedzone przez Saudi Aramco. Teraz to oni są najwyżej wycenianą firmą na świecie (zdjęcie ilustracyjne) Apple nie jest najwyższej wycenianą firmą. Teraz Saudi Aramco są pierwsi

Więcej o: