Zmiany dla seniorów od 1 grudnia. ZUS zmienił limity ws. dorabiania do wcześniejszej emerytury

Od 1 grudnia emeryci i renciści, którzy zdecydowali się przejść na wcześniejszą emeryturę, będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń. Ile wynoszą nowe limity przychodów?

Limity przychodów dla rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, zmieniają się co trzy miesiące. Nowe weszły w życie 1 grudnia 2022 roku. Co to oznacza?

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Dorabianie do wcześniejszej emerytury. Nowe limity przychodu

Od 1 grudnia rosną kwoty graniczne przychodów. Oznacza to, że seniorzy, którzy dorabiają do wcześniejszej emerytury lub renty, będą mogły zarobić więcej. Do zmniejszenia wysokości świadczenia może dojść wtedy, gdy przychód z dodatkowych źródeł przekroczy 70. proc przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wypłata świadczenia może zostać także całkowicie zawieszona - w tym przypadku obowiązuje próg 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. I tak między grudniem 2022 roku a lutym 2023 roku limity te wynoszą kolejno 4 536,50 zł brutto (ponad 227 zł miesięcznie więcej niż poprzednio) oraz 8 424,90 zł brutto.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dłużnicy często próbują bronić się przed bezpodstawnym odbieraniem ich majątku. Co można zrobić, żeby uchronić się przed jego egzekucją? 200 zł do emerytury. Dla kogo świadczenie ratownicze?

Kogo nie dotyczą limity przychodu?

Powyższe limity nie dotyczą jednak emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet, 65 lat w przypadku mężczyzn). "Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1338,44 zł brutto). Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum" - podaje regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim Krystyna Michałek. 

Do tego limitami nie są objęte także osoby pobierające renty dla inwalidów wojennych i inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową, a także osoby pobierające renty rodzinne.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne) Zniżki dla seniorów, o których większość nie wie. Pozwolą zaoszczędzić

Więcej o: