Czterodniowy tydzień pracy zwiększył przychody firm. Pracownicy też zadowoleni. "To oczywistość"

Czterodniowy tydzień pracy okazał się sukcesem - wynika z pilotażowego programu, w którym udział wzięły 33 firmy i 903 pracowników z Irlandii i USA. Eksperyment trwał przez sześć miesięcy i zadowolił 97 proc. ankietowanych pracowników. Natomiast firmy, które na czas badania zwiększyły swoje przychody, zamierzają pozostać przy nowym systemie pracy.

Krótszy tydzień pracy to oczywistość, która może przynieść korzyści społeczne, gospodarcze i klimatyczne - czytamy w komunikacie 4 Day Week Global, organizacji non-profit, która przeprowadziła badanie we współpracy z naukowcami z amerykańskiej uczelni Boston College, irlandzkiego University College Dublin oraz angielskiego Uniwersytetu w Cambridge. Eksperyment trwał pół roku i został przeprowadzony w 2022 roku w Irlandii oraz Stanach Zjednoczonych.

Czterodniowy dzień pracy to przyszłość? Firmy i pracownicy zadowoleni. "Wielki sukces"

Czterodniowy tydzień pracy został przyjęty w ramach tego programu w 33 firmach, objęto nim łącznie 903 pracowników. Co ważne, pracownicy wykonywali swoje obowiązki zawodowe przez 32 godziny w tygodniu, ale ich pensje nie zostały obniżone.

Organizacja 4 Day Week Global udostępniła wyniki tych badań. "Eksperyment okazał się wielkim sukcesem w praktycznie każdym wymiarze. Firmy są bardzo zadowolone ze swoich wyników, produktywności i ogólnego doświadczenia, a prawie wszystkie z nich już zobowiązały się lub planują kontynuację harmonogramu czterodniowego tygodnia" - czytamy w komunikacie.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że spośród 495 pracowników (pozostali nie wypełnili ankiety) 97 proc. było zadowolonych z projektu i wyraziło nadzieję na kontynuację czterodniowego tygodnia pracy w swoim miejscu zatrudnienia. Organizacja 4 Day Week Global dodała, że poprawiło się również ich ogólne zdrowie i samopoczucie.

Natomiast 27 firm (pozostałe sześć przedsiębiorstw nie wypełniło ankiety) oceniło swoje ogólne wrażenia na 9 punktów w 10-stopniowej skali i potwierdziło, że już nie powróci do standardowego pięciodniowego tygodnia pracy. Co więcej, średnie przychody w tych firmach wzrosły o 38 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, tj. gdy pracownicy wykonywali obowiązki zawodowe przez 40 godzin tygodniowo.

Czterodniowy dzień pracy "korzystny dla obu stron, rewolucyjny dla firmy i pracowników"

Profesorka socjologii w Boston College oraz główna badaczka tego eksperymentu Juliet Schor wskazała, że pracownicy nie zgłaszali większej intensywności pracy. - Sugeruje to, że strategia reorganizacji pracy powiodła się, a wyniki nie osiągnięto poprzez przyspieszenie pracy, co nie jest ani zrównoważone, ani pożądane - powiedziała, cytowana za stacją CNN.

Z kolei Jon Leland, dyrektor ds. strategii w amerykańskim serwisie crowdfundingowym Kickstarter ocenił, że czterodniowy tydzień pracy jest "prawdziwie korzystny dla obu stron". Firma ta uczestniczyła w eksperymencie. - Czterodniowy tydzień był rewolucyjny dla naszej firmy i naszych pracowników. Personel jest bardziej skoncentrowany, bardziej zaangażowany i oddany, co pomaga nam lepiej niż wcześniej osiągać nasze cele - brzmiało jego oświadczenie, cytowane przez CNN.

Zobacz wideo Czy czterodniowy tydzień pracy ma sens?
Więcej o: