Lotos szybko zniknie z rynku. MOL planuje jak najszybszy rebranding, Orlen też nie będzie zwlekał

"Ambicją MOL Group jest ukończenie rebrandingu sieci możliwie najszybciej" - podała spółka po przejęciu od Orlenu Stacji Lotosu. Węgierska spółka przejęła 417 stacji. Umowa opiewała na 610 milionów dolarów. Orlen również planuje szybko przeprowadzić rebranding.

"Niezwłocznie rozpocznie się proces wprowadzania marki MOL na polski rynek. Ambicją MOL Group jest ukończenie rebrandingu sieci możliwie najszybciej" - poinformowała spółka w komunikacie, po tym jak przejęli od Orlenu 417 stacji Lotosu. MOL będzie miał blisko 500 obiektów, licząc ze stacjami Slovnaft, które działają na południu kraju. 

Orlen zachował około 100 stacji Lotosu. Ich rebranding ma się zakończyć w styczniu 2023 roku. Lotos szybko więc zniknie z rynku. 

Zobacz wideo Kto tak naprawdę zarządza Orlenem i Lotosem?

MOL przejął stację Lotosu

Węgierski koncern paliwowy MOL sfinalizował w środę zakup stacji benzynowych w Polsce od Orlenu. Sprzedaż stacji był warunkiem przejęcia przez polską firmę Lotosu.

O zakończeniu transakcji z polskim Orlenem poinformowano w komunikacie na stronie internetowej budapeszteńskiej giełdy papierów wartościowych. MOL zapłaci za 417 stacji benzynowych przejętych od Orlenu 610 milionów euro. Z tego ponad 460 milionów w gotówce. Ostateczna cena może się jeszcze nieco różnić, bo w umowie wpisane są różne zmienne.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Poza stacjami benzynowymi, Węgrzy przez osiem kolejnych lat będą mogli używać znaków towarowych dawnego Lotosu. Da im to czas na rebranding zakupionych punktów sprzedaży paliwa. Dodatkowo przez osiem kolejnych lat Orlen będzie dostarczał na te stacje paliwa.

Jak informuje węgierski koncern, po przejęciu stacji firma stanie się trzecim największym sprzedawcą detalicznym paliwa na polskim rynku. Firma jest obecna w kilku krajach naszego regionu Europy - poza Węgrami sprzedaje paliwo między innymi na Słowacji i w Chorwacji.

Orlen przejmuje stacje MOL

Podpisanie umowy z węgierskim koncernem naftowym stanowi "realizację środków zaradczych wynikających z warunkowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia przez PKN ORLEN S.A. kontroli nad Grupą LOTOS S.A." - czytamy we wczorajszym komunikacie PKN Orlen. 

Orlen poinformował również, że trwają prace nad zakończeniem procesu zawarcia finalnej umowy, na podstawie której Orlen przejmie od MOL stacje paliw na Węgrzech i na Słowacji. Polski koncern przejmie 143 stacje paliw na Węgrzech oraz 39 stacji na Słowacji, dzięki czemu wejdzie na tamtejsze rynki.

Więcej o: