Tańsze paliwo dla księży. Orlen tłumaczy, że to "standardowa umowa biznesowa"

Tańsze paliwo nie tylko dla strażaków OSP, żołnierzy WOT, czy związkowców Solidarności. Jak się okazuje, zniżki przysługują również duchownym. Na tę informację szczególnie żywo zareagowali użytkownicy portalu wykop.pl, na których oburzenie odpowiedzieli przedstawiciele koncernu Orlen, wyjaśniając, że to "standardowa umowa biznesowa".

W Polsce jest kilka grup, która na stacjach benzynowych dzięki specjalnym zniżkom udzielanym przez koncern PKN Orlen jest w stanie zapłacić mniej. Szczególne poruszenie wywołuje fakt, że taką grupą są w kraju duchowni. Post w tej sprawie pojawił się na platformie wykop.pl. Swoje stanowisko przekazali również przedstawiciele polskiego koncernu paliwowego.

Zobacz wideo Dwa złote i 50 groszy za litr paliwa? To nie żart. Stacja marzeń

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Tańsze paliwo. Które grupy mogą zapłacić mniej?

O tańszym paliwie dla kilku grup poinformował serwis prasowy news.4media.com w artykule udostępnionym przez portal slowopodlasia.pl. Wynika z niego, że na zniżki na paliwo mogą liczyć członkowie Solidarności, a od 2019 roku także strażacy OSP. Rok później z takiej oferty mogli już skorzystać żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W ten sposób koncern chciał nagrodzić ochotników biorących udział w walce z pandemią. Zniżki te to około 8 gr na litrze z limitem tankowania do 200 litrów. Według portalu grupą, która może liczyć na tańsze paliwo i to już od kilku lat są także duchowni.

Tańsze paliwo dla księży. Orlen odpowiada

2 grudnia 2022 na portalu wykop.pl pojawił się wpis o niższych cenach paliw dla wybranych grup klientów. Szczególne poruszenie wywołały zniżki przygotowane dla duchownych, między innymi umowa, jaką PKN Orlen zawarł z diecezją świdnicką w 2020 roku. W artykule udostępnionym przez slowopodlasia.pl można przeczytać, że "konsekwencją jest zwiększony do 16 gr na litrze rabat udzielany posiadaczom kart BiznesTank grupy zakupowej współpracującej z Fundacją św. Stanisława w Świdnicy". Reakcja internautów była natychmiastowa. Swoje oficjalne stanowisko przekazał też w komentarzach koncern PKN Orlen, informując:

To standardowa umowa biznesowa, zawarta na warunkach rynkowych. Z tego produktu, na zasadach rynkowych, korzystają również inne instytucje, stowarzyszenia, fundacje czy podmioty gospodarcze. Rabat negocjowany jest każdorazowo w zależności od realizowanego wolumenu sprzedaży.

W odpowiedzi na wiadomość Orlenu użytkownicy pytali między innymi, z kim ta umowa miała być zawarta oraz do jakiego rodzaju działalności zalicza się Kościół. Na te pytania koncern już nie odpowiedział.

Więcej o: