Zerowy VAT na żywność przedłużony. Rzeczkowska podpisała rozporządzenie

Ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność - poinformowało w sobotę Ministerstwo Finansów. "Skupiamy nasze działania na cenie energii i jej nośników oraz cenie gazu" - podkreśliła szefowa resortu. Zerowa stawka VAT-u na żywność ma obowiązywać przez pierwsze półrocze 2023 r.

Magdalena Rzeczkowska zadeklarowała, że rozporządzenie ministra finansów wprowadzające zerową stawkę VAT na żywność podpisze do końca tego tygodnia.

"Wydłużamy stosowanie zerowej stawki VAT na żywność. Tak jak obecnie, stawką tą objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. Równocześnie skupiamy nasze działania na cenie energii i jej nośników oraz cenie gazu. Cały czas monitorujemy sytuację i reagujemy na szoki zewnętrzne" - zapewniła w sobotnim komunikacie resortu Magdalena Rzeczkowska. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Olechnowicz: Myślę, że czeka nas 10 zł za litr paliwa

O działania osłonowych związanych z rosnącą inflacją mówili na wspólnej konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu premier i ministerka finansów.

Cena energii to matka cen wszystkich towarów i usług. Dlatego dusząc tę cenę, staramy się zdusić inflację. Chcemy łagodzić zmiany budżetowe, do których jesteśmy zmuszani przez Komisję Europejską

- stwierdził Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu.

Przedłużamy obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej, jeśli chodzi o żywność. Nadal będzie obowiązywać zerowy VAT na żywność. Drogą rozporządzenia przedłużymy obowiązywanie osłony dla Polaków w zakresie podstawowych produktów żywnościowych

- zapewniła Rzeczkowska. - Na Radzie Ministrów rozmawialiśmy z ministrami na temat planów oszczędnościowych na wypadek niespodziewanych wydarzeń - dodała szefowa resortu finansów. Według słów premiera, zerowy VAT na żywność będzie obowiązywał przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku. 

Zerowy VAT na dłużej. Nie tylko na żywność

Ministerstwo Finansów podało w sobotę, że rozporządzenie przewiduje ponadto utrzymanie do końca czerwca 2023 r. stawki VAT 0 proc. na darowizny na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych, jednostek samorządu terytorialnego – przekazywanych na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie.

Rozporządzenie przewiduje także obniżenie do 8 proc., na 2 lata, stawki dla produktów nawozowych, które przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej były opodatkowane według właśnie tej stawki.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: