Kiedy oszczędzać prąd? Operator wskazuje konkretne godziny

Trudna sytuacja gospodarcza generuje wśród wielu obywateli dużą chęć oszczędzania. Naprzeciw potrzebom wyszedł operator krajowego systemu elektroenergetycznego, który 2 grudnia rozpoczął publikowanie informacji o godzinach szczytu poboru energii elektrycznej. Oprócz wyraźnej informacji dla opinii publicznej i rynku jest to jednocześnie apel ze strony operatora o oszczędzanie energii.

Od 2 grudnia na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych publikowane są informacje o dziennych godzinach szczytu poboru prądu. Informacje te pojawiają się każdego dnia po godzinie 16 i zapowiadają, w jakich godzinach przewidywany jest największy pobór energii elektrycznej dnia następnego. Jednocześnie informacje te stanowią apel o zwiększenie oszczędzania energii. 

Zobacz wideo Braun wnioskuje o przygaszenie świateł i obniżenie temperatury w Sejmie. Cel: solidarność z przedsiębiorcami

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Operator wskazuje szczytowe godziny poboru prądu

Operator krajowego systemu elektroenergetycznego zdecydował się na publikowanie na stronie www.pse.pl informacji o godzinach szczytu, czyli takiej pory dnia, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest największe, przez co generuje wzmożone wytwarzanie energii w elektrowniach konwencjonalnych. Jest to w dużej mierze zależne od prognozowanej pogody oraz dyspozycyjności bloków konwencjonalnych. Informacja ta stanowi także apel do obywateli o powstrzymanie się w tych godzinach od czynności, czy prac, które wymagają dużych nakładów energii jak np. pieczenie, pranie, czy odkurzanie. Wobec tego codzienny komunikat operatora nie wiąże się z żadnym obowiązkiem, a jedynie stanowi wskazówkę dla odbiorców energii, kiedy pobór prądu jest największy - informuje rp.pl.

3 grudnia godziny szczytu przypadają między 14-15, 17-18, a także 18-19.

Unijny obowiązek oszczędzania energii

Ogłaszanie godzin szczytu poboru energii elektrycznej stanowi również pewną pomoc w  wywiązaniu się Polski z obowiązku, wynikającego z rozporządzenia Unii Europejskiej, które wymaga od kierowników jednostek sektora finansów publicznych redukcji zapotrzebowania na energię o 10 procent, w okresie od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku. Ma to dotyczyć zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że "wspólne działania jednostek sektora publicznego powinny w widoczny sposób wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii i tym samym wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski". 

Więcej o: