Dodatek gazowy 2023. Czym jest i komu będzie przysługiwał? Obowiązuje kryterium dochodowe

Ceny gazu w 2023 r. zostaną zamrożone na tegorocznym poziomie. Będzie też dodatek gazowy, a właściwie zwrot VAT-u za gaz - wynika to z uchwalonej niedawno ustawy. Komu dodatek będzie się należał?

1 grudnia Sejm uchwalił ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu

Zamrożenie cen gazu w 2023 roku

Ustawa wprowadza maksymalną cenę za gaz na poziomie 200,17 zł/MWh oraz zamrożenie wysokości stawek opłat dystrybucyjnych.

Ceną maksymalną mają zostać objęci odbiorcy, którzy teraz korzystają z ochrony taryfowej - czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także podmioty świadczące kluczowe usługi dla społeczeństwa - m.in. jednostki opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, szkoły i uczelnie oraz żłobki, kościoły i organizacje pozarządowe.

Zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała wszystkich, bez względu na próg dochodowy.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Dodatek gazowy, czyli zwrot VAT-u za gaz. Obowiązuje kryterium dochodowe

Od 1 stycznia VAT na gaz wraca do poprzedniej stawki - 23 proc. (obecnie, za sprawą tarczy antyinflacyjnej wynosi 0 proc.). Najbardziej wrażliwym odbiorcom, zużywającym gaz do celów grzewczych, przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów podatku VAT. Zwrot dostaną osoby, których miesięczny dochód nie przekracza:

  • 2100 zł - w gospodarstwie jednoosobowym;
  • 1500 zł - na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Ustawa zakłada również wprowadzenie refundacji VAT dla gospodarstw, które jako główne źródło ciepła wykorzystują piec gazowy wpisany bądź zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Dodatek gazowy - czy trzeba złożyć wniosek?

Nie, aby dostać dopłatę do gazu, nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Wystarczy pokazać w urzędzie gminy fakturę za gaz.

Więcej o: