Dodatek gazowy 2023. Czym jest i komu będzie przysługiwał? Obowiązuje kryterium dochodowe

Ceny gazu w 2023 r. zostaną zamrożone na tegorocznym poziomie. Będzie też dodatek gazowy, a właściwie zwrot VAT-u za gaz - wynika to z uchwalonej niedawno ustawy. Komu dodatek będzie się należał?

1 grudnia Sejm uchwalił ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. 

Tańsze paliwo dla księży. Stanowisko koncernu Orlen Tańsze paliwo dla księży. Orlen: Standardowa umowa biznesowa

Zamrożenie cen gazu w 2023 roku

Ustawa wprowadza maksymalną cenę za gaz na poziomie 200,17 zł/MWh oraz zamrożenie wysokości stawek opłat dystrybucyjnych.

Ceną maksymalną mają zostać objęci odbiorcy, którzy teraz korzystają z ochrony taryfowej - czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także podmioty świadczące kluczowe usługi dla społeczeństwa - m.in. jednostki opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, szkoły i uczelnie oraz żłobki, kościoły i organizacje pozarządowe.

Zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała wszystkich, bez względu na próg dochodowy.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Dodatek gazowy, czyli zwrot VAT-u za gaz. Obowiązuje kryterium dochodowe

Od 1 stycznia VAT na gaz wraca do poprzedniej stawki - 23 proc. (obecnie, za sprawą tarczy antyinflacyjnej wynosi 0 proc.). Najbardziej wrażliwym odbiorcom, zużywającym gaz do celów grzewczych, przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów podatku VAT. Zwrot dostaną osoby, których miesięczny dochód nie przekracza:

  • 2100 zł - w gospodarstwie jednoosobowym;
  • 1500 zł - na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Ustawa zakłada również wprowadzenie refundacji VAT dla gospodarstw, które jako główne źródło ciepła wykorzystują piec gazowy wpisany bądź zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Warszawa. Ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska podczas konferencji w KPRM. 29 listopada 2022 r. Zerowy VAT na żywność przedłużony. Rzeczkowska podpisała rozporządzenie

Dodatek gazowy - czy trzeba złożyć wniosek?

Nie, aby dostać dopłatę do gazu, nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Wystarczy pokazać w urzędzie gminy fakturę za gaz.

Więcej o: