"Czyste powietrze" nie zapewniło czystego powietrza. Będą zmiany, m.in. wyższe dopłaty do wymiany pieca

Od dłuższego czasu aktywiści informowali, że program "Czyste powietrze" nie przynosił znaczącej poprawy stanu powietrza. Z tego powodu rząd postanowił wprowadzić zmiany. Dopłaty do wymiany pieców będą wyższe, a procedury uproszczone.

Jak donosi "Rzeczpospolita" zmiany zostaną przedstawione na konferencji 14 grudnia. W życie mają wejść już od początku stycznia 2023 roku. 

Zobacz wideo Czy tej zimy znowu będziemy walczyć ze smogiem?

Program "Czyste Powietrze" na nowych zasadach

W związku z rosnącą inflacją z programu będą mogły skorzystać osoby zarabiające do 135 tys. zł rocznie. Obecnie jest to kwota 100 tys. zł. Ponadto dotacja na wymianę pieca również zostanie zwiększona. "Rz" nie podaje jednak, o jakiej rzędu podwyżce myśli rząd

Ponadto dla najzamożniejszych ma zostać "usprawniona" ścieżka kredytowa z częściową spłatą kapitału. Na razie skorzystało z niej jedynie 3,2 tys. osób. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Zmiany obejmą również zwiększanie efektywności energetycznej budynku i zmniejszanie zużycia energii na cele ogrzewania domu. Wsparcie w tej materii ma być większe. 

Ponadto, jak pisze "Rz", rząd planuje uprościć procedury rozliczeń. 

Aktywiści: program "Czyste Powietrze" to zabieg marketingowy

Na problemy z programem "Czyste Powietrze" uwagę zwracali już aktywiści. - Zdaniem ekspertów z PAS, spadek realnej wartości dotacji na skutek szalejącej inflacji czy zubożenie społeczeństwa powodują, że Czyste Powietrze Plus to bardziej zabieg marketingowy, niż realna pomoc dla gospodarstw domowych - mówił w listopadzie Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. 

"Rz" pisze o zbyt niskim zainteresowaniu programem. Mimo że program rozpisano na ponad 10 lat, a jego budżet wynosi 103 mld zł, to przez pierwsze cztery lata zakontraktowano niecałe 10 proc. tej kwoty. Problemem ma być nadmiar potrzebnej dokumentacji. 

Więcej o: