"Presserwis": TVN złożył do KRRiT wniosek o przedłużenie koncesji

TVN SA wystąpił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przedłużenie koncesji dla stacji TVN na kolejnych 10 lat - podaje "Presserwis". Wcześniej KRRiT miesiącami zwlekała z podjęciem decyzji.

- Potwierdzamy fakt złożenia wniosku o przedłużenie koncesji dla kanału TVN - przekazała "Presserwis" Katarzyna Issat, dyrektorka ds. komunikacji korporacyjnej w TVN Warner Bros. Zgodnie z przepisami o udzielenie koncesji na kolejnych 10 lat nadawca musi wystąpić najpóźniej rok przed wygaśnięciem obowiązującej licencji. Tymczasem koncesja TVN jest ważna do połowy kwietnia 2024 roku.

KRRiT zwlekała z przedłużeniem koncesji dla TVN24 i TVN7

Spółka TVN zwróciła się do KRRiT w czerwcu 2022 roku o przedłużenie koncesji dla kanału HGTV, który nadaje głównie programy o urządzaniu domów i ogrodów. Koncesja wygasa 26 czerwca 2023 roku.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Przypomnijmy, że KRRiT przedłużyła w lutym 2022 roku koncesję dla TVN24 po 19 miesiącach, na kilka dni przed wygaśnięciem prawa do nadawania. Z kolei w przypadku TVN7 decyzja również została podjęta praktycznie na ostatnią chwilę - stacja czekała ponad rok, a koncesja wygasała w dniu 25 lutego 2022 roku. Rada zazwyczaj podejmuje decyzje w ciągu kilku miesięcy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził w kwietniu 2022 roku bezczynność Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przy odnawianiu koncesji dla TVN24 i TVN7. Przewodniczący KRRiT złożył skargę kasacyjną w obu przypadkach.

KRRiT zapowiadała w kwietniu 2022 roku, że ponownie przyjrzy się TVN7 i wydanej dla stacji licencji w kontekście fuzji WarnerMedia i Discovery. - Zaraz po oficjalnych zapowiedziach nadchodzącej fuzji, KRRiT deklarowała podjęcie działań w celu dokładnego zbadania wpływu tej transakcji na polski rynek mediów. Taka analiza zostanie przez organ przeprowadzona - mówiła w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

"Lex TVN". PiS chciało zmienić ustawę, Andrzej Duda powiedział: "Nie"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od początku nie była przychylna dla przedłużenia koncesji TVN. Rada wskazywała na art. 35 ustawy o KRRiT, który mówi, że koncesję można wydać osobie lub firmie na stałe zlokalizowanej w Polsce, lub w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Tym samym wskazywała na fuzję spółki Warner Media oraz Discovery.

W lipcu 2021 roku PiS zaproponował przepisy, aby do powyższej ustawy dodać "warunek". "Przewidziano, że koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisali politycy PiS w projekcie ustawy, którą później określano jako "lex TVN".

Sprawa wydania koncesji dla TVN oraz planowane przyjęcie "lex TVN" wywołało w Polsce wielkie protesty za wolnością mediów, a także sprzeciw Amerykanów. Ostatecznie w grudniu 2021 roku prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę.

Zobacz wideo Koncesja dla TVN7 powinna być przedłużona? Jackowski: Tak, powinna być przyznana
Więcej o: