"Presserwis": TVN złożył do KRRiT wniosek o przedłużenie koncesji

TVN SA wystąpił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przedłużenie koncesji dla stacji TVN na kolejnych 10 lat - podaje "Presserwis". Wcześniej KRRiT miesiącami zwlekała z podjęciem decyzji.

- Potwierdzamy fakt złożenia wniosku o przedłużenie koncesji dla kanału TVN - przekazała "Presserwis" Katarzyna Issat, dyrektorka ds. komunikacji korporacyjnej w TVN Warner Bros. Zgodnie z przepisami o udzielenie koncesji na kolejnych 10 lat nadawca musi wystąpić najpóźniej rok przed wygaśnięciem obowiązującej licencji. Tymczasem koncesja TVN jest ważna do połowy kwietnia 2024 roku.

Danuta HoleckaRząd bawi się pilotami Polaków, chce wybić pięć kanałów TVP

KRRiT zwlekała z przedłużeniem koncesji dla TVN24 i TVN7

Spółka TVN zwróciła się do KRRiT w czerwcu 2022 roku o przedłużenie koncesji dla kanału HGTV, który nadaje głównie programy o urządzaniu domów i ogrodów. Koncesja wygasa 26 czerwca 2023 roku.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Przypomnijmy, że KRRiT przedłużyła w lutym 2022 roku koncesję dla TVN24 po 19 miesiącach, na kilka dni przed wygaśnięciem prawa do nadawania. Z kolei w przypadku TVN7 decyzja również została podjęta praktycznie na ostatnią chwilę - stacja czekała ponad rok, a koncesja wygasała w dniu 25 lutego 2022 roku. Rada zazwyczaj podejmuje decyzje w ciągu kilku miesięcy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził w kwietniu 2022 roku bezczynność Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przy odnawianiu koncesji dla TVN24 i TVN7. Przewodniczący KRRiT złożył skargę kasacyjną w obu przypadkach.

KRRiT zapowiadała w kwietniu 2022 roku, że ponownie przyjrzy się TVN7 i wydanej dla stacji licencji w kontekście fuzji WarnerMedia i Discovery. - Zaraz po oficjalnych zapowiedziach nadchodzącej fuzji, KRRiT deklarowała podjęcie działań w celu dokładnego zbadania wpływu tej transakcji na polski rynek mediów. Taka analiza zostanie przez organ przeprowadzona - mówiła w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Studio TVN24 i siedziba stacji TVNTVN przegrał z byłym dziennikarzem. Stacja obeszła przepisy kodeksu pracy

"Lex TVN". PiS chciało zmienić ustawę, Andrzej Duda powiedział: "Nie"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od początku nie była przychylna dla przedłużenia koncesji TVN. Rada wskazywała na art. 35 ustawy o KRRiT, który mówi, że koncesję można wydać osobie lub firmie na stałe zlokalizowanej w Polsce, lub w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Tym samym wskazywała na fuzję spółki Warner Media oraz Discovery.

W lipcu 2021 roku PiS zaproponował przepisy, aby do powyższej ustawy dodać "warunek". "Przewidziano, że koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisali politycy PiS w projekcie ustawy, którą później określano jako "lex TVN".

Sprawa wydania koncesji dla TVN oraz planowane przyjęcie "lex TVN" wywołało w Polsce wielkie protesty za wolnością mediów, a także sprzeciw Amerykanów. Ostatecznie w grudniu 2021 roku prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę.

Zobacz wideo Koncesja dla TVN7 powinna być przedłużona? Jackowski: Tak, powinna być przyznana
Więcej o: