Finlandia i Szwecja nadal nie mogą dołączyć do NATO. Turcja stawia warunki

Turcja blokuje przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Władze w Ankarze we wtorek poinformowały, że wyrażą zgodę na członkostwo w organizacji, jeśli Finlandia zdejmie embargo na turecką broń. W poniedziałek rząd Erdogana przedstawił też warunki Szwecji.

28 z 30 członków NATO podpisało już akcesję Finlandii oraz Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wciąż wstrzymują się Węgry oraz Turcja. Pod koniec listopada, premier Morawiecki informował, że Wiktor Orban obiecał, iż węgierski parlament ratyfikuje akcesję Szwecji i Finlandii na 1. sesji parlamentarnej w nadchodzącym roku. 

Zobacz wideo Leszczyna: Jak PiS porządzi jeszcze trochę, to zagrożone jest nasze miejsce w UE, ale i NATO

Turcja podała warunki akcesji Finlandii do NATO

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Dyplomaci z Turcji poinformowali we wtorek, czego wymagają do akceptacji Finlandii w NATO. Głos zabrał np. turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu, którego wypowiedź poprzedza zaplanowaną na czwartek wizytę jego fińskiego odpowiednika Hulusiego Akary - donosi AFP.

Wizyta fińskiego ministra obrony w Turcji jest ważna, ponieważ nie otrzymaliśmy jeszcze oświadczenia Finlandii, że zniosła wymierzone w nas embargo na broń. Oczekujemy od nich takiego oświadczenia

- powiedział dziennikarzom Cavusoglu.

Chodzi o embargo, które m.in. Szwecja, Finlandia i Niemcy nałożyły na turecką broń w 2019 roku. Była to odpowiedź na militarną interwencję Turcji w Syrii. Szwecja o zniesieniu embarga poinformowała już we wrześniu. Finlandia wciąż tego nie zrobiła.  

Szwecja musi zrobić więcej w kwestii Kurdów

W miniony piątek Szwecja ekstradowała tureckiego obywatela Mahmuta Tata, któremu udzielała azylu od 2015 roku. Mahmut Tat został bowiem w Turcji skazany na sześć lat i 10 miesięcy więzienia za rzekomo powiązania z Kurdyjską Partią Pracy (Turcja uważa, że jest to organizacja terrorystyczna). 

Przy tej okazji sprawę akcesji Szwecji do NATO omówił w poniedziałek turecki minister sprawiedliwości Bekir Bozdag - podaje euronews.com

To dobry początek ze strony Szwecji pokazuje ich szczerość i dobrą wolę. Mamy nadzieję, że nowe ekstradycje będą odbywać się dalej w tym duchu

- powiedział Bozdag. 

Minister podkreślił jednak, że Szwecja będzie musiała zrobić więcej, zanim Turcja podpisze traktat akcesyjny do NATO. "Szwecja i Finlandia muszą znieść wszystkie embarga na turecką broń, zmienić swoje przepisy dot. walki z terroryzmem i ekstradować wszystkich terrorystów, których chce Turcja. Wszystkie te warunki nie powinny być sprowadzane tylko do sprawy ekstradycji" - mówił Bozdag.

Stoltenberg wzywa do przyspieszenia ratyfikacji akcesji Finlandii i Szwecji do NATO

W listopadzie w trakcie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Madrycie Jens Stoltenberg przyznał, że proces przystąpienia Finlandii i Szwecji do Sojuszu jest najszybszy w historii, ale powinien być już zakończony. Szef NATO przypomniał też o umowie, jaką skandynawskie kraje zawarły z Turcją w sprawie zwalczania terroryzmu.

- Finlandia i Szwecja wywiązały się ze swych zobowiązań. Nadszedł czas na sfinalizowanie procesu akcesyjnego i na powitanie tych krajów jako pełnoprawnych członków NATO - oświadczył niecałe dwa tygodnie temu Jens Stoltenberg.

Szef Sojuszu podkreślił, że rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję zdecydowanie zmieni obecność Paktu w obszarze Bałtyku. Będzie to również oznaczało podwojenie bezpośredniej granicy Sojuszu z Rosją.

Więcej o: