Polska "urosła" o 1,5 tys. hektara terenu, a to nie koniec. Skąd ta dodatkowa powierzchnia?

W 2021 roku powierzchnia Polski zwiększyła się o 1,5 tys. hektarów. Ma to związek z uwzględnianiem w granicach powierzchni wód terytorialnych. Kolejne zmiany wprowadzane są od 2017 roku. W tym roku przyniosło to zmianę na liście największych miast.

W środę 7 grudnia GUS opublikował raport "Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2022 roku". To z niego dowiadujemy się, że powierzchnia Polski zwiększyła się w ubiegłym roku (raport przedstawia stan na 1 stycznia 2022 roku). 

Terytorium naszego kraju jest większe o 1505 ha (powierzchnia wzrosła z 31 270 525 ha do 31 272 030 ha). Łącznie powierzchnia zwiększyła się w 10 województwach, a zmniejszyła - w sześciu. 

Najwięcej powierzchni przybyło w województwie pomorskim (+1204 ha) oraz zachodniopomorskim (+271 ha). Ma to bezpośredni związek z przepisami, które wpłynęły na zwiększenie się obszaru Polski

Zmiana powierzchni w województwach w 2021 rokuZmiana powierzchni w województwach w 2021 roku fot. GUS

Zobacz wideo Hel w przeciwną stronę i wielkie koło z Warszawą w środku? Cudzoziemcy rysują Polskę

Polska rośnie przez wzgląd na przepisy unijne

W 2017 roku rozpoczął się proces dostosowywania granic nadmorskich jednostek terytorialnych, w celu wdrożenia przepisów Konwencji ONZ o prawie morza. 

"W skrócie, chodzi o to, że granice obszaru administracyjnego kraju mają sięgać do tzw. linii podstawowej morza terytorialnego i całość morskich wód wewnętrznych (wód zatok i zalewów) ma być administrowana przez nadmorskie jednostki samorządu" - tłumaczył Gazecie.pl w maju Mariusz Meus, geodeta i przewodniczący geodezyjnej akcji edukacyjnej Honorowy Południk Krakowski. 

Zmiany granic są wprowadzane powoli. Po pięciu latach zrobiła to mniej niż połowa nadmorskich gmin - poinformował Mariusz Meus. Jak poinformował nas Główny Urząd Geodezji i Kartografii procesem zmian zarządzają powiaty. 

W przyszłym roku powierzchnia Polski znów wzrośnie

Wciąż przeszło połowa gmin nie dostosowała granic zgodnie z zapisami Konwencji ONZ. W kolejnych latach Polska będzie więc regularnie rosła. W tym roku swoje granice zmieniał chociażby Gdynia

Powierzchnia miasta wzrosła z nieco ponad 135 km kw. w 2021 roku do 391,605 km kw. obecnie. Większość tego obszaru stanowi morze, ale zgodnie z dokumentacją miasto jest teraz trzykrotnie większe. Taka powierzchnia sprawia, że Gdynia stała się trzecim co do wielkości miastem w Polsce. Większa jest tylko Warszawa, a podium domyka Kraków. 

Mariusz Meus podał nam kilka ciekawostek dot. planowanych zmian. Gdy Gdańsk dostosuje przepisy do Konwencji ONZ, to on będzie największym miastem w Polsce. Z kolei gmina Jastarnia po ukończeniu zmian granic będzie w 95 proc. składała się z morza. Takich przypadków będzie więcej, ale Jastarnia to najbardziej skrajny z przykładów. 

Więcej o: