Kolejny pakiet sankcji UE wobec Rosji. Sadoś: Zawiera szereg propozycji zgłoszonych przez Polskę

Najnowszy pakiet unijnych sankcji wobec Rosji ma zostać przyjęty w piątek i wejść w życie w weekend - przekazał Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś. Jak dodał, ogłoszony przez szefową KE Ursulę von der Leyen projekt zawiera wiele propozycji składanych przez polskie władze.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w środę projekt dziewiątego pakietu sankcji wobec Rosji. Uderzają one między innymi w rosyjskie banki, sektor chemiczny, IT oraz w osoby odpowiedzialne za porywanie ukraińskich dzieci i wywożenie ich w głąb Rosji.

- Sprawimy, że Rosja zapłaci za okrucieństwo - powiedziała szefowa Komisji, informując przy tym, że sankcjami ma być objętych około 200 osób oraz firm i instytucji.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Na liście są też wojskowi, ministrowie, członkowie Dumy Państwowej oraz kolejne firmy z sektora zbrojeniowego. Unijne kraje mają przyjąć nowy pakiet sankcji do końca tego tygodnia.

Zobacz wideo Ćwiąkalski o zmianach w kodeksie karnym: Niektóre przepisy są niekonstytucyjne

Sankcje UE wobec Rosji. Sadoś: Wiele propozycji jest naszych

Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś przekazał w czwartek, że najnowszy projekt sankcji wobec Rosji zawiera wiele propozycji przedstawianych przez Polskę i kraje bałtyckie.

- Znacząco rozszerzamy listę artykułów tak zwanego podwójnego zastosowania. Rozszerzamy listę podmiotów pracujących na rzecz rosyjskiej machiny wojennej, wprowadzamy zakaz inwestycji w rosyjski przemysł wydobywczy. Wprowadzamy na listy sankcyjne prawie 200 osób i podmiotów między innymi zaangażowanych w ohydny proceder porywania i wywożenia ukraińskich dzieci - powiedział ambasador.

Ambasador przyznał, że dla niektórych propozycji Polski i krajów bałtyckich nie było poparcia. - Jest potrzebna jednomyślność, ale nie zapominamy o naszych postulatach - podkreślił Andrzej Sadoś. Według ambasadora najnowszy pakiet sankcji zostanie przyjęty w piątek i wejdzie w życie w weekend, czyli zgodnie z oczekiwaniami.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: