Rosja. Powiększyła się "czarna lista" tworzona przez Federalną Służbę Podatkową. Kto na nią trafił?

"Czarna lista" przygotowywana przez rosyjską Federalną Służbę Podatkową posiada ponad sto pozycji. Niechlubną listę tworzą kraje i terytoria, z którymi współpraca i wymiana informacji podatkowych, zdaniem rosyjskiej władzy, jest niemożliwa.

Rosyjska Federalna Służba Podatkowa opublikowała nowy wykaz państw i terytoriów, które nie udostępniają informacji podatkowych w celu ich wymiany. Znalazły się na nim dwa kolejne państwa.

Nowe państwa na "czarnej liście" Rosji

Na "czarnej liście" Federalnej Służby Podatkowej znajduje się 105 krajów i terytoriów. To wcale nie tak dużo, bo listę uszczuplono ostatnio o jedenaście pozycji. Z listy usunięto m.in. Andorę, Barbados, Bahrajn, Kolumbię, Kostarykę, Nigerię, Pakistan, Saint Lucia, Urugwaj i Ekwador.

Lista ta jest jednak regularnie aktualizowana. Jak pisze prokremlowska agencja RIA Novosti, do rejestru wpisano dwa kolejne kraje. Rosyjska Federalna Służba Podatkowa, wpisała na "czarną listę" Kanadę i Kajmany. Na tym nie koniec. Do długiej listy dołączyło też kilka innych pojedynczych jednostek administracyjnych Wielkiej Brytanii - Wyspa Man i Guernsey.

Zarządzenie Federalnej Służby Podatkowej prawdopodobnie będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Zobacz wideo Gen. Koziej: Na Ukrainie są dwie wojny, zimna między Rosją a Zachodem i gorąca między Ukrainą a Rosją

Rosyjska lista krajów i terytoriów nieprzyjaznych

Kolejna "czarna lista" to spis krajów nieprzyjaznych Rosji. Sporządzona została w ubiegłym roku, ale rozszerzana jest od początku nakładania sankcji na Rosję za napaść na Ukrainę. Znalazły się na niej m.in.: USA, Wielka Brytania, Ukraina, Islandia, Kanada, Nowa Zelandia czy Norwegia. W sumie kilkadziesiąt.

Konsekwencje uznania krajów za nieprzyjazne wiążą się między innymi z ograniczonymi możliwościami zatrudniania pracowników w misjach dyplomatycznych na terenie Rosji. 

Więcej informacji w kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: