Nowości w PKP. Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Intercity testuje graficzną rezerwację miejsc w wagonach

Więcej połączeń, nowe przystanki, ale też utrudnienia spowodowane pracami na torach. W niedzielę 11 grudnia wejdzie w życie nowy, roczny rozkład jazdy na kolei. Wśród nowości jest kolejowe połączenie na Litwę, które będzie obsługiwane przez spółkę PKP Intercity. Zwiększy się także częstotliwość połączeń między Warszawą a Berlinem.

W niedzielę 11 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazy PKP, zapowiadany przez Polskie Linie Kolejowe. Znajdą się w nim zarówno połączenia tymczasowe, jak i nowe trasy, którymi będą jeździły pociągi polskich kolei. Choć nie obędzie się bez remontów, na niektórych odcinkach pociągi mają pojechać szybciej.

Od 22 grudnia tymczasowo powrócą połączenia kolejowe na trasie Kraków - Zakopane. W okresie zimowym w rozkładzie znajdą się połączenia dalekobieżne między innymi z Trójmiasta, Szczecina i z Warszawy oraz połączenia regionalne.

Nowy rozkład jazdy PKP. Gdzie pojedziemy szybciej?

Pociągi wracają także do Wisły. Po przebudowie torów i mostów m.in. na odcinku Goleszów - Wisła, czas przejazdu z Katowic będzie o 30 minut krótszy i zajmie około jednej godziny i 40 minut.

O kilka minut krótszy będzie przejazd z Krakowa do Katowic. Najszybszy pociąg połączy stolice województw śląskiego i małopolskiego w 48 minut.

Zobacz wideo Skoki. 53-latek ominął samochody stojące przed przejazdem kolejowym, wyłamał półzaporę i zderzył się z pociągiem

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Dzięki zakończeniu prac na Centralnej Magistrali Kolejowej zwiększy się częstotliwość kursowania pociągów z Warszawy do Krakowa. Więcej połączeń zaplanowano także ze stolicy do Trójmiasta.

Dzięki przebudowie peronów i stacji, a także wybudowaniu wiaduktu o 30 pociągów więcej zatrzyma się na stacji Łódź Kaliska. Łącznie przez stację będzie kursować ok. 180 składów m.in. dalekobieżne z Gdyni i Poznania do Krakowa, Katowic i Zakopanego.

Nowości i przywrócone trasy. Cykliczny rozkład jazdy pociągów na trasie Lublin-Warszawa

Nowością będzie też tak zwany cykliczny rozkład na trasie z Lublina do Warszawy. Pociągi ze stacji Lublin Główny będą odjeżdżały zawsze pięć minut po pełnej godzinie. Kolejarze argumentują, że w znacznym stopniu ułatwi to planowanie podróży.

W nowym rozkładzie jazdy PKP znalazło się też kilka przywróconych tras. Po 20 latach pociągi powrócą do Chocianowa na Dolnym Śląsku. Po 14 latach od stycznia pociągi regionalne pojadą z Białegostoku do Czyżewa i Małkini w woj. mazowieckim. Dotychczas składy regionalne na podlaskiej trasie kursowały tylko do stacji Szepietowo.

Od niedzieli 11 grudnia pojawi się sześć nowych przystanków: Zator Park Rozrywki na linii Kraków Płaszów – Oświęcim, Wolbrom Zachodni na linii Tunel – Sosnowiec, Tomaszówek na trasie Łódź – Skarżysko Kamienna, Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki na trasie Kraków – Zakopane, Ustroń Brzegi na linii Wisła – Katowice. Z kolei od stycznia pociągi zatrzymają się także na nowych przystankach na Mazowszu: w Groszowicach między Radomiem a Dęblinem oraz w Dąbrówce Zabłotniej między Skarżysko Kamienną a Radomiem.

Przybyło także około 20 nowych przystanków. To m.in. Warka Miasto, Wrocław Partynice, Wrocław Wojszyce.

Nowy rozkład jazdy PKP. Gdzie będą utrudnienia?

Prowadzone prace remontowe spowodują utrudnienia między innymi w aglomeracji warszawskiej. Kolejne etapy modernizacji stacji Warszawa Zachodnia spowodują ograniczenie w kursowaniu pociągów linią średnicową. Utrudnienia wystąpią także w aglomeracji krakowskiej, na linii Rail Baltica (Podlasie) oraz w Opolu.

Szczegóły rozkładu są dostępne na portalu pasażera PKP Polskich Linii Kolejowych, na stronach internetowych przewoźników oraz na dworcach i przystankach kolejowych.

PKP Intercity testuje graficzną rezerwację miejsc

To nie koniec nowości w PKP. Jak informuje serwis nakolei.pl, PKP Intercity od niedawna testuje także nowy sposób rezerwacji miejsc w pociągach ze składami wagonowymi.

Dotychczas graficzna rezerwacja miejsc - bo o niej mowa - dostępna była jedynie w pociągach obsługiwanych przez elektryczne bądź spalinowe zespoły trakcyjne, w których rozkład miejsc nie ulega zmianie. W przypadku pociągów wagonowych taki sposób wyboru miejsc jest o tyle problematyczny, że przewoźnik dysponuje różnymi rodzajami wagonów, które w pociągu mogą być dodatkowo dodawane lub mogą zmieniać kolejność. A to wyzwanie dla graficznego systemu rezerwacji.

- Planujemy w 2023 roku pilotażowo umożliwić graficzny wybór miejsca także w pociągach składających się z lokomotywy i wagonów. Rozwiązanie intensywnie testujemy. A jak będzie wyglądać? Można zobaczyć poniżej: tutaj akurat wagon typu 159A – informuje w rozmowie z nakolei.pl Tomasz Gontarz, Członek Zarządu PKP Intercity, a także doradca ds. infrastruktury i transportu premiera Mateusza Morawieckiego.

Więcej o: