Ćwiczenia wojskowe. Pracownicy tych zawodów mogą spodziewać się wezwania

Wojskowe Centra Rekrutacji mogą wezwać na ćwiczenia wojskowe również osoby bez odpowiedniego przeszkolenia. Dwudniowe ćwiczenia mogą otrzymać pracownicy, którzy mają kluczowe znaczenie z punktu widzenia wojska. Wyjaśniamy, które zawody mogą spodziewać się powołania.

Ministerstwo Obrony Narodowej przewiduje zwiększenie liczebności Wojska Polskiego. Wznowione zatem zostają obowiązkowe ćwiczenia wojskowe zakończone przysięgą. W przyszłym roku wezwania do wojska może otrzymać nawet 200 tys. osób.

Ćwiczenia wojskowe. Jakie zawody mogą dostać powołanie?

Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji podkreślało, że liczba "do 200 tysięcy" powoływanych na ćwiczenia nie zmieniła się w porównaniu z 2022 rokiem i nie musi zostać w pełni zrealizowana. Powołania na ćwiczenia wojskowe będą dotyczyły głównie osób, którym zostały nadane przydziały mobilizacyjne, ale nie tylko - wezwania mogą dostać także osoby bez odpowiedniego przeszkolenia.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś mówił w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej, że w powołania będą dotyczyć maksymalnie 3 tys. osób bez szkolenia. Wyjaśniał, że na dwudniowe ćwiczenia mają być powoływanie osoby o specjalnościach ważnych z punktu widzenia wojska, m.in. lekarze, informatycy, kierowcy i prawnicy. Ćwiczenia z udziałem tych osób mają polegać na "zapoznaniu ze sprzętem wojskowym i nadaniem przydziału mobilizacyjnego do konkretnej jednostki".

Zobacz wideo Ekspert o powołaniach: Spokojnie, nie będzie mobilizacji 200 tys. osób na raz
Takie osoby, które są po kwalifikacji wojskowej, mają oznaczoną kategorię zdrowia, nie były na szkoleniu, nie składały przysięgi, nie były w jednostce, będą zapraszane do wojskowych centrów rekrutacji. Tam zostaną uzupełnione dane osobowe tej osoby i zostanie jej przedstawiona propozycja odbycia ćwiczenia rezerwy. Osoba, która się zdecyduje, będzie kierowana na ćwiczenie. Będzie ono trwało dwa dni. Co do zasady, będziemy chcieli, żeby to ćwiczenie było realizowane w weekendy

- mówił płk Mirosław Bryś.

W przypadku kilkudniowych lub kilkumiesięcznych ćwiczeń pracodawca musi udzielić rezerwistom bezpłatnego urlopu. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule:

Ćwiczenia wojskowe. Kto może odroczyć obowiązek pełnienia zasadniczej służby wojskowej?

Zgodnie z opublikowanym projektem rozporządzenia dotyczącym liczby osób, które mogą zostać wezwane do odbycia czynnej służby wojskowej w 2023 r., przewidziano powołanie:

  • do 200 000 żołnierzy rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych,
  • do 17 128 osób do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego,
  • do 10 000 żołnierzy rezerwy do pełnienia aktywnej rezerwy,
  • do 28 580 osób do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej,
  • do 38 000 osób do terytorialnej służby wojskowej.

Obowiązek pełnienia zasadniczej służby wojskowej może odroczyć osoba, która:

  • prowadzi własną kampanię wyborczą w przypadku kandydowania do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego lub organów samorządu terytorialnego (w czasie jej trwania) bądź została wybrana w wyborach do sprawowania tej funkcji;
  • osobiście i bezpośrednio sprawuje opiekę nad osobą poniżej 16. lub powyżej 75. roku życia (w wypadku, gdy nie ma innego pełnoletniego członka rodziny);
  • pobiera edukację w szkole ponadpodstawowej, wyższej, seminarium duchownym lub innej wyższej szkole religijnej;
  • sprawuje wysoką funkcję w organach samorządu terytorialnego (np. wójt, burmistrz, sekretarz gminy);
  • piastuje kierownicze stanowisko w administracji rządowej.

Mają one jednak charakter czasowy i trwają do wygaśnięcia ich przyczyny.

Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji informuje, że ćwiczenia wojskowe mogą być:

  • jednodniowe,
  • krótkotrwałe - trwające nieprzerwanie do 30 dni,
  • długotrwałe - trwające nieprzerwanie do 90 dni,
  • rotacyjne - trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.
Więcej o: