Wniosek o KPO "praktycznie gotowy". Minister: Pozostał jeden niespełniony kamień milowy

- Wniosek o KPO jest już praktycznie gotowy, a Polska w ramach pierwszej płatności otrzyma ok. 4,2 mld euro - wyjaśnił Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej. Wskazał, że spośród 37 tzw. kamieni milowych objętych pierwszym wnioskiem o płatność niezrealizowany pozostaje ten o ustawie wiatrakowej.

Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy - ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Dokument podpisany przez ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudę oraz komisarza do spraw gospodarczych Paolo Gentiloniego ma istotne znaczenie dla złożenia pierwszego wniosku o wypłatę środków z KPO dla Polski.

Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne. Grzegorz Puda: To umiarkowany sukces

Podpisanie ustaleń operacyjnych "otwiera nam formalną możliwość złożenia wniosku o płatność do KE. Wynegocjowanie z KE zapisów tego dokumentu trwało zaledwie 3 miesiące, o wiele krócej niż w przypadku innych państw członkowskich" - wyjaśnił Grzegorz Puda na Twitterze.

Minister funduszy i polityki regionalnej powiedział w rozmowie z Onetem, że podpisane dokumenty "określają, w jaki sposób Komisja Europejska będzie weryfikować te wskaźniki, jakie Polska musi spełnić". Dodał, że rząd może się teraz skupić na tym, aby "poszczególne kamienie milowe wpisać w system i złożyć wniosek o płatność". - Najważniejszy element tego, aby przyspieszyć prace dotyczące poszczególnych kamieni milowych, to oczywiście ich spełnienie - powiedział.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podpisanie ustaleń operacyjnych przez Komisję określił jako "umiarkowany sukces". - Liczymy, że KE będzie współpracować z nami w tych ważnych obszarach, jakim są kamienie milowe. Nie jest to wielki przełom w negocjacjach. To dobra informacja, bo wiemy, że Komisja patrzy na nas przychylnym okiem i uznaje nasze propozycje zapisów - wskazał Grzegorz Puda.

Polska dostanie pierwszy przelew z KE? Chodzi o 4,2 mld euro. Pieniądze blokuje jeden kamień milowy

Natomiast w rozmowie z serwisem wPolityce.pl minister funduszy i polityki regionalnej przekazał, że pierwszy wniosek o płatność z KPO dla Polski jest już praktycznie gotowy. - Płatność z KE w ramach tego wniosku to 2 851 mln euro z części grantowej i 1 369 mln euro z części pożyczkowej KPO (razem ok. 4,2 mld euro). Aby wniosek uznać za kompletny, musi zostać spełnionych 37 mierników - mówił.

Puda wyjaśnił, że spośród 37 tzw. kamieni milowych objętych pierwszym wnioskiem o płatność do tej pory niezrealizowany pozostaje kamień milowy dotyczący ustawy wiatrakowej. Natomiast w kwestii reformy sądownictwa "trwają dyskusje z KE czy i jak dalece konieczna jest dalsza zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym".

KPO dla Polski to ponad 35 mld euro

Polski Krajowy Plan Odbudowy został zatwierdzony już w połowie czerwca br., ale wypłaty funduszy jeszcze się nie rozpoczęły. Kwestia sądownictwa jest jednym z warunków, które PiS musi spełnić, aby KE odkręciła kurek z pieniędzmi.

Polska ma otrzymać z unijnego Funduszu Odbudowy łącznie ponad 35 miliardów euro, z czego prawie 24 miliardy to bezzwrotne dotacje, a reszta to nisko oprocentowane pożyczki. KPO to kompleksowy plan inwestycyjny na modernizację kraju. Zawiera 49 reform, 53 inwestycje i 283 "kamienie milowe" oraz wyznaczone cele. Na klimat i zieloną transformację Polska chce wydać 43 procent, czyli więcej niż wymagane minimum, a na cyfryzację 21 procent.

Zobacz wideo Finanse publiczne w Polsce doszły do ściany? Czerniak: Tak
Więcej o: