13. emerytura 2023. Kiedy będzie wypłata pieniędzy i ile wyniesie świadczenie? Wyjaśniamy

Co z trzynastą emeryturą w 2023 roku? Czy będzie wypłacana? "Trzynastka i czternastka będą dalej utrzymane" - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, "jeśli będziemy nadal rządzić, wpiszemy 14. emeryturę do ustawy, żeby stała się dodatkiem sformalizowanym".

Trzynasta emerytura to coroczny dodatek, który przyznawany jest wszystkim emerytom niezależnie od ich dochodów. Co z trzynastką w 2023 roku? Premier zapowiada, że czeka nas "absolutnie rekordowa waloryzacja".

13. emerytura w 2023 roku. Czy świadczenie będzie wypłacane?

13. i 14. emerytura to dla wielu seniorów dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Czy w 2023 roku świadczenia także będą wypłacane? Na to pytanie odpowiada premier Mateusz Morawiecki, w rozmowie z "Super Expressem"

Trzynastka i czternastka będą dalej utrzymane. Jeśli będziemy nadal rządzić, wpiszemy 14. emeryturę do ustawy, żeby stała się dodatkiem sformalizowanym.

I jak dodaje, "na wsparcie emerytów, czyli na waloryzację" trzynastej i czternastej emerytury rząd przeznaczy w sumie 70 mld zł. To będzie "absolutnie rekordowa waloryzacja". 

13. emerytura w 2023 roku. Ile wyniesie świadczenie?

Trzynasta emerytura w 2022 roku została wypłacona razem ze świadczeniami za kwiecień. Dodatkowe świadczenie było równe minimalnej emeryturze, która w 2022 roku wyniosła 1 388,34 zł brutto. 

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Ile będzie wynosiło świadczenie w 2023 roku? Jak wynika z obliczeń Strefy Biznesu, najniższa emerytura w 2023 roku będzie prawdopodobnie wynosić 1 523,14 zł. Tyle samo więc wyniesie trzynastka.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy trzynastka została wypłacona w 2019 roku. Natomiast od 2020 r. jest świadczeniem corocznym, zagwarantowanym ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów w Polsce. 

13. emerytura w 2023 roku. Kiedy wypłata świadczenia?

Z informacji zamieszczonych na stronach ZUS wynika, że dodatkowe świadczenie pieniężne, tzw. trzynastka, zostanie wypłacone emerytom razem ze świadczeniem kwietniowym.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób pobierających świadczenie przedemerytalne. Im 13. emerytura zostanie wypłacona w maju 2023.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: