Nieoficjalnie: kolegium komisarzy Komisji Europejskiej zaakceptowało propozycje zmian w SN

Kolegium komisarzy Komisji Europejskiej zaakceptowało założenia znajdujące się w projekcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - informują nieoficjalnie "Wydarzenia" Polsatu. Założenia przedstawił w Brukseli minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Z kolei według Polskiego Radia projekt zaakceptowała na razie grupa komisarzy zajmująca się sprawą polskiego KPO, a nie całe kolegium.

Rozwiązania przedstawione przez ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka mają na celu wypełnienie tzw. kamieni milowych, co docelowo ma umożliwić wypłatę środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Z nieoficjalnych ustaleń "Wydarzeń" Polsatu wynika, że propozycje zostały we wtorek zaakceptowane przez kolegium komisarzy KE. Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym ma jeszcze w tym tygodniu być procedowany w Sejmie - informują "Wydarzenia".

Z kolei ustalenia brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wskazują, że chodzi na razie o grupę komisarzy, która zajmuje się sprawą polskiego KPO. Są to Frans Timmermans, Margrethe Vestager, Valdis Dombrovskis, Vera Jourova oraz Didier Reynders.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk był w siedzibie Komisji Europejskiej na rozmowach kilka razy w ostatnich tygodniach, a dotyczyły one przede wszystkim kwestii sądownictwa. Według Komisji Europejskiej warunkiem wypłaty pieniędzy jest wprowadzenie testu niezależności sędziego zgodnego z unijnymi wymogami.

Jak informuje Komisja Europejska na swojej stronie internetowej, "kolegium złożone z 27 komisarzy z reguły spotyka się co najmniej raz w tygodniu". "Komisarze spotykają się w każdą środę rano w Brukseli. Natomiast podczas sesji plenarnych Parlamentu Europejskiego w Strasburgu posiedzenia kolegium odbywają się we wtorki" - wskazuje KE.

Zobacz wideo Podatek hipotetyczny - czym jest i jak na nim skorzystać? Wyjaśniamy

Krajowy Plan Odbudowy. Rozmowy z KE ws. wypłaty środków

W poniedziałek Komisja Europejska podpisała tak zwane ustalenia operacyjne dotyczące polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Umożliwia to złożenie wniosku o płatność z funduszu przeznaczonego na odbudowę gospodarki krajów unijnych po pandemii Covid-19.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenKPO dla Polski. KE podpisała ustalenia operacyjne

Na początku czerwca Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty niemal 24 miliardów euro dotacji i 11,5 miliarda euro pożyczek. Pieniądze te nie zostały jednak wypłacone, a Komisja zażądała spełnienia kamieni milowych związanych z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: