Sejm przyjął ustawę budżetową na 2023 r. Oficjalny deficyt liczony w dziesiątkach miliardów złotych

Sejm w czwartek przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2023. Deficyt budżetowy wynieść ma 69 mld zł.

W czwartek, w trakcie trwania dwudniowego posiedzenia Sejmu, izba niższa przegłosowała projektu przyszłorocznego budżetu. Ustawę poparło 232 posłów, 219 było przeciw. 

W 2023 roku, jak wynika z danych opublikowanych w dokumencie, dochody państwa wyniosą ponad 604 miliardy złotych, a wydatki prawie 673 miliardy złotych. Ważne miejsce zajmują wydatki na oświatę, zdrowie oraz obronność. Poza środkami zapisanymi w budżecie, na obronność pójdą dodatkowe pieniądze z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Z tego źródła rząd planuje pozyskać dodatkowych około 30-40 miliardów złotych.

Założono, że w przyszłym roku PKB wzrośnie o 1,7 procent, średnioroczna inflacja wyniesie 9,8 procent, a stopa bezrobocia na koniec 2023 roku ma wynieść 5,4 procent.

Ważne miejsce zajmują wydatki na oświatę, zdrowie oraz obronność. Poza środkami zapisanymi w budżecie, na obronność pójdą dodatkowe pieniądze z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Z tego źródła rząd planuje pozyskać dodatkowych 30-40 miliardów złotych. Przewidziano, że wydatki na obronność wzrosną do 3 procent PKB i wyniosą ponad 97 miliardów złotych.

Wizyta Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen Premier o projekcie nowego budżetu. Bez centa z KPO. Ekspert o kosztach

Zobacz wideo Tadeusz Cymański gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (15.12)

Nie tylko budżet. Posłowie zagłosują nad reformą Sądu Najwyższego

Posłowie rozpoczną też prace nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada on, że to Naczelny Sąd Administracyjny przejmuje zadania związane ze sprawowaniem funkcji sądu dyscyplinarnego dla sędziów Sądu Najwyższego oraz sędziów sądów powszechnych i sądów wojskowych. Sądem dyscyplinarnym dla sędziów Sądu Najwyższego będzie w pierwszej instancji Naczelny Sąd Administracyjny w składzie trzech sędziów, a w drugiej instancji w składzie pięciu sędziów NSA. Projekt był konsultowany z Komisją Europejską i jest jednym z tak zwanych kamieni milowych, które zapisano w ramach uzgodnień dotyczących uruchomienia pieniędzy dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy.

Posiedzenie będzie kontynuowane we wtorek 20 grudnia. Odbędzie się wówczas drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki Budżet sobie, rząd sobie. Media: 75 mld zł wydane poza kontrolą

Więcej o: