KPO dla Węgier, pomoc dla Ukrainy i podatek CIT. Jest porozumienie w UE

Osiągnięto unijne porozumienie w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy, węgierskiego KPO, zmniejszonej puli zablokowanych węgierskich funduszy z unijnego budżetu oraz podatku od międzynarodowych korporacji. Porozumienie osiągnęli przywódcy na unijnym szczycie w Brukseli i tym samym zostały sfinalizowane wszystkie procedury.

W przyszłym roku Ukraina otrzyma 18 mld euro tanich pożyczek, gwarantowanych przez unijny budżet. Pieniądze będę przekazywane w formie miesięcznych wypłat, po 1,5 mld euro, począwszy od stycznia i będą przeznaczone na najpilniejsze potrzeby oraz odbudowę infrastruktury energetycznej, która została zniszczona przez Rosję.

Unia Europejska osiągnęła porozumienie. Węgry dostaną KPO, jest zgoda na podatek CIT

Jeśli chodzi o zgodę na KPO Węgier, to dla Budapesztu jest to kluczowa decyzja. Brak akceptacji w tym roku oznaczałby, że Węgry stracą 70 proc. funduszy z przyznanej puli 5,8 mld euro. Trzecia decyzja to zmniejszenie sumy zablokowanych węgierskich funduszy z unijnego budżetu z powodu zarzutów korupcyjnych. Komisja Europejska chciała, by zamrożonych zostało 7,5 mld euro, jednak unijne kraje zdecydowały, że będzie to 6,4 mld euro.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ostatnia decyzja podjęta w czwartek przez europejskich przywódców to zgoda na podatek od międzynarodowych korporacji. Polski rząd zgłaszał do niego zastrzeżenia i wątpliwości. Premier Mateusz Morawiecki mówił dziś na marginesie szczytu w Brukseli, że chodzi o gwarancje, że giganci będą płacić podatki tam, gdzie sprzedają towary i usługi, a nie w rajach podatkowych. Ostatecznie Polska nie zablokowała porozumienia.

Szczyt UE. Polska wyrażała wątpliwości

Polska próbowała podzielić pakiet, by traktować każdy element oddzielnie. Z kolei brak akceptacji dla jednego elementu powodowałby, że nie zostałyby zatwierdzone pozostałe trzy.

Nieoficjalnie mówiło się, że Polska, która mogła wstrzymać zgodę na podatek, chciała zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Natomiast kraje, którym bardzo zależy na podatku, czyli Holandia, Niemcy i Francja miały zabiegać o złagodzenie restrykcji.

Zobacz wideo Kohut na debacie w PE o korupcji nawiązał do PiS: Nie ma świętych krów w Parlamencie Europejskim. Uczcie się od Unii!
Więcej o: