Babcia plus. Seniorzy otrzymają nowe świadczenie? Media o "tajemniczym zapisie"

Program "Babcia plus" miałby być dodatkowym świadczeniem dla dziadków. Spekulacje na temat jego wprowadzenia wracają od pewnego czasu. Zdaniem "Faktu" istnieje możliwość, że rząd zdecyduje się na taki krok. Miałby na to wskazywać "tajemniczy zapis" zawarty w uchwale "Strategia Demograficzna 2040".

Uchwała "Strategia Demograficzna 2040" została przyjęta przez Radę Ministrów w połowie listopada. Według "Faktu" w dokumencie znajduje się zapis, który "zdaniem ekspertów otwiera furtkę do wprowadzenia głośnego programu Babcia plus". Świadczenie zakładałoby wsparcie finansowe dla dziadków, którzy przejmują opiekę nad dziećmi między pierwszym a trzecim rokiem życia, co umożliwia rodzicom powrót do pracy.

Przygotowanie jednośladu do zimy Jak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

Babcia plus - dziadkowie otrzymają nowe świadczenie?

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów pisze, że "strategia wskazuje, że dla umożliwienia Polakom zrealizowania ich planów związanych z posiadaniem dzieci, konieczna jest realizacja trzech celów. Chodzi o wzmocnienie rodziny, która jest miejscem przychodzenia dzieci na świat, znoszenie barier dla rodziców chcących mieć dzieci oraz podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk na szczeblu samorządowym i centralnym" - czytamy. "Głównym celem Strategii Demograficznej 2040 jest zbliżenie naszego kraju do poziomu dzietności, który będzie gwarantował zastępowalność pokoleń" - podkreśla kancelaria. 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kiedy możemy spodziewać się szczytu inflacji?

Strategia Demograficzna 2040 - co zawarto w uchwale?

"Fakt" zwraca natomiast uwagę na "jeden tajemniczy zapis", mówiący o "zwiększeniu liczby osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń związanych z opieką nad dzieckiem". Tabloid poprosił o opinię Tomasza Lasockiego, eksperta w zakresie zabezpieczenia społecznego z Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem pod to hasło "podciągnąć" można wiele reform, niewykluczone więc, że na dodatkowe świadczenie mogliby liczyć także dziadkowie

Świadczenie pielęgnacyjne (zdjęcie ilustracyjne) Kto może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne? Ile wynosi pomoc?

Więcej o: