Wakacje kredytowe 2023. Kiedy najlepiej złożyć wniosek? Ekspertka radzi

Wakacje kredytowe w 2023 roku znów pozwolą kredytobiorcom chwilowo odpocząć od spłaty rat. Ekspertka radzi, w którym miesiącu najkorzystniej złożyć wniosek.

Wakacje kredytowe to czasowe zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego. Dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu.

Wakacje kredytowe 2023. W których miesiącach? Ile rat?

W 2022 roku można było odroczyć cztery raty - dwie w okresie od 1 sierpnia do 30 września i kolejne dwie od 1 października do 31 grudnia.

W 2023 roku też będzie można zawiesić łącznie cztery raty - z tą różnicą, że po jednej na każdy kwartał (styczeń-marzec, kwiecień-czerwiec, lipiec-wrzesień, październik-grudzień).

Wakacje kredytowe w 2023 roku. Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

Zawieszenie której raty kredytu w przyszłym roku może okazać się najkorzystniejsze dla kredytobiorców?

- Trzeba podkreślić, że zdecydowana większość kredytów hipotecznych w Polsce jest oprocentowana według zmiennej stopy procentowej, a to oznacza, że zależy od warunków rynkowych i decyzji Rady Polityki Pieniężnej w zakresie zmiany stóp - przypomina na łamach money.pl Dagmara Sudoł, ekspertka porównywarki produktów finansowych Totalmoney.pl.

- Po cyklu 11 podwyżek stóp Rada od września utrzymuje stopy na obecnym poziomie. Ale nie ogłosiła jeszcze końca podwyżek, więc można się ich spodziewać nawet na początku przyszłego roku. Wydawałoby się, że warto zawiesić ratę wtedy, kiedy jest ona najwyższa. Trudno jednak prognozować, czy i jak mocno się ona zmieni po kolejnym posiedzeniu RPP - zauważa.

Zdaniem Sudoł "można spokojnie zaczekać", żeby zawiesić dopiero marcową ratę, ale jeśli ktoś zdecyduje się odroczyć ratę styczniową, to "też na takiej decyzji wiele nie straci".

Zobacz wideo Turek: Wakacje kredytowe są rozwiązaniem dla osób, które mają teraz problem ze spłatą rat

Wakacje kredytowe. Dla kogo? Jakie warunki?

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba spełnić kilka warunków:

  • kredyt hipoteczny został zaciągnięty przed 1 lipca 2022 roku;
  • zakończenie okresu kredytowania przypada po upływie co najmniej sześciu miesięcy od tej daty;
  • kredytu udzielono w złotych polskich;
  • zobowiązanie zostało zaciągnięte na własne potrzeby mieszkaniowe (dotyczy to również budowy domu).

Kto nie może skorzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe nie dotyczą osób, które wzięły kredyt na zakup mieszkania w celu inwestycyjnym lub na wynajem.

Wakacje kredytowe. A co, jeśli masz dwa kredyty?

Jeśli kredytobiorca ma do spłaty więcej niż jeden kredyt hipoteczny, może zawiesić spłatę tylko jednego z nich.

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o wakacje kredytowe należy złożyć w banku, który udzielił kredytu. Można to zrobić osobiście albo przez internet. Jak informuje strona podatki.gov.pl, w ciągu 21 dni bank może przesłać potwierdzenie, że otrzymał wniosek oraz informację o wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczenia.

"Wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Oznacza to, że to kredytodawca będzie związany decyzją kredytobiorcy" - czytamy.

Więcej o: