Tajemnicza decyzja premiera Wielkiej Brytanii. BBC: Zlecił audyt pomocy dla Ukrainy

Brytyjski premier zlecił audyt wsparcia dla Ukrainy - podaje BBC. Anonimowi przedstawiciele władz sugerują, że może to oznaczać zmianę podejścia w tej sprawie na "nadmiernie ostrożne".
Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz: W sprawie Patriotów wiarygodny był tylko pierwszy wpis Błaszczaka

Downing Street przypomina, że podczas wizyty w Kijowie Rishi Sunak zapewniał o "niezachwianym" wsparciu dla Ukrainy. Jednak - jak podaje BBC - szef rządu zlecił raport, który ma określić postępy wojny w Ukrainie oraz znaczenie militarnego wsparcia Londynu. - Chodzi o spojrzenie na to, ile w to włożyliśmy i co z tego mamy - powiedział BBC anonimowy informator.

Od początku rosyjskiej inwazji Wielka Brytania jest jednym z większych dostarczycieli uzbrojenia dla Ukrainy. Według BBC ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski jest świadomy brytyjskiego audytu i zachęca Londyn, by utrzymał wysoki poziom wsparcia.

W piątek Rishi Sunak napisał na Twitterze, że wezwał przywódców państw grupy G7 "do połączenia wysiłków w 2023 roku, aby wzmocnić wsparcie dla narodu ukraińskiego".

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Przygotowanie jednośladu do zimy Jak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

Wojna utknęła w martwym punkcie?

Według źródeł w ukraińskim rządzie wojna utknęła w martwym punkcie i jedynym sposobem, by któraś ze stron zyskała wyraźną przewagę jest dozbrojenie Kijowa. Szef Sztabu Obrony Wielkiej Brytanii Tony Radakin w ubiegłym tygodniu miał przekazać władzom na Downing Street, że Rosjanie nie mają już zasobów i wezwać do dalszego wsparcia militarnego Kijowa, by na jego stronę przechyliła się szala zwycięstwa.

W piątek szef ukraińskiego sztabu generalnego generał Wałerij Załużny powiedział tygodnikowi "The Economist", że Ukraina może pokonać wroga, ale potrzebuje dodatkowych 300 czołgów, około 600-700 bojowych wozów piechoty i 500 haubic.

Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż zauważamy Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż to zauważamy [MOTO 2030]

Więcej o: