Duże zmiany w chwilówkach. Weszła w życie nowelizacja ustawy antylichwiarskiej

W niedzielę 18 grudnia weszła w życie nowelizacja ustawy antylichwiarskiej, która między innymi ogranicza dowolność w ustalaniu dodatkowych opłat za zakupy na raty czy pożyczki.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział, że nowe przepisy wprowadzają jasne i niższe limity dla wszystkich kosztów. - Dziś wchodzą zmiany obniżające poziom kosztów pozaodsetkowych nawet przeszło pięciokrotnie. Do tej pory okres kredytowania to było nawet 100 procent wartości pożyczki. (...) Dzisiaj to będzie 45 procent, czyli przeszło dwukrotnie niższa suma z całego okresu kredytowania - wyjaśnił Marcin Warchoł.

Zobacz wideo Płyta indukcyjna - największy pożeracz prądu w domu?

Z kolei w skali roku limit opłat pozaodsetkowych, takich jak prowizje i marże, został ustalony na poziomie maksymalnie 20 procent. - Do roku czasu maksymalny poziom kosztów pozaodsetkowych wynosił do tej pory 55 procent - mówił wiceminister sprawiedliwości. - To są zmiany bardzo istotne i globalne, ale trzeba zaznaczyć, że na konkretne pożyczki to się przekłada w ten sposób, iż przy pożyczce do 30 dni, tak zwanej chwilówce na 1000 złotych, wziętej do tej pory generowało to koszt 275 złotych, a od dziś będzie to 50 złotych, czyli przeszło pięć razy taniej - zwrócił uwagę Marcin Warchoł.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Maksymalny możliwy limit odsetek od samej pożyczki nadal obowiązuje na poziomie 20,5 procent w skali roku. 

Nowelizacja wprowadza również zakaz rolowania długów, czyli zastępowania jednego długu kolejnym i nakładaniu kolejnych opłat za "nową" pożyczkę. 

Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż zauważamy Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż to zauważamy [MOTO 2030]

Ustawa antylichwiarska weszła w życie

Ustawa antylichwiarska precyzyjnie określa, gdzie zaczyna się lichwa. Zawiera jasną definicję kosztów pozaodsetkowych, wprowadza każdorazowe badanie zdolności kredytowej, a także większy nadzór nad instytucjami pożyczkowymi.

Nowe przepisy kończą z dowolnością w ustalaniu dodatkowych opłat za zakupy na raty. Nie będzie też można dowolnie doliczać prowizji i marży, co prowadziło do sytuacji, że nieświadomi klienci mają często problemy w spłacie rzekomo atrakcyjnie oprocentowanej pożyczki.

Maksymalny limit dodatkowych opłat został ustalony na 45 procent całkowitej kwoty pożyczki w okresie trwania umowy. Jeśli zdecydujemy się na rozłożenie rat na 6 miesięcy, to dodatkowe koszty nie będą mogły przekroczyć 25 proc. (suma odsetek i kosztów pozaodsetkowych). W razie przedterminowej spłaty konsumentowi przysługuje od pożyczkodawcy proporcjonalny zwrot wszelkich opłat i kosztów związanych z pożyczką, nie tylko odsetek, przykładowo prowizji oraz ubezpieczenia.

Sejm zakończył prace nad ustawą w listopadzie tego roku.

Przygotowanie jednośladu do zimy Jak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

Więcej o: