Najczęściej naszym świątecznym drzewkiem staje się świerk, jodła lub sosna, które łatwo znaleźć w lasach. Są to drzewa, których wycinka w Polsce rządzi się specjalnymi przepisami prawa. O czym więc powinniśmy pamiętać, zanim zdecydujemy się ściąć drzewo, które będzie zdobić nasz dom podczas świąt Bożego Narodzenia?
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jeśli obwód drzewa, które chcemy wyciąć z własnej działki, nie przekracza 50 cm, liczonych na wysokości 5 cm, wówczas nie potrzebujemy pozwolenia. Gdybyśmy jednak chcieli wyciąć drzewo, którego obwód jest większy, wtedy potrzebujemy zgody, nawet jeśli rośnie ono na naszym terenie. Taką informację należy zgłosić do odpowiedniej gminy z wyprzedzeniem. Pamiętajmy, że gmina ma prawo wnieść sprzeciw w terminie 14 dni od przeprowadzonych oględzin lub zezwolić. Wycinki drzewa nie możemy też przeprowadzić, jeśli ma ona związek z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą. To samo dotyczy drzew, które stoją na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków bądź objętej ochroną przyrody.
Wielu Polaków posiada własny las, z którego korzysta w przypadku świąt Bożego Narodzenia. Okazuje się, że prywatne lasy stanowią około 20 proc. powierzchni wszystkich lasów w Polsce. 94 proc. z nich należy do osób fizycznych. Prywatny las nie umożliwia nam jednak wycinki wszystkich drzew, które znajdują się na jego terenie. Jeśli właściciel chce pozyskiwać drzewo ze swojego lasu, jest zobowiązany zgłosić to do organu, który sprawuje nad nim nadzór. Jeśli dana działka posiada uproszczony plan urządzenia lasu, pozyskanie drewna jest możliwe dzięki jego zapisom. Dzięki temu łatwo określić, ile drzewa możemy pozyskać w ciągu 10 lat, aby nie przekroczyć możliwości produkcyjnych lasu. UPUL określa również rodzaj możliwych cięć. Jeśli plan pozwala nam wyciąć drzewa, powinniśmy to głosić do miejscowego leśnika w postaci "Zawiadomienia o pozyskaniu drewna" - dzięki temu choinkę można zalegalizować, co jest darmowe i zapewni nam spokojny wywóz drzewa z lasu. W przeciwnym wypadku leśnicy mogliby uznać, że choinka została wycięta nielegalnie. Jeśli działka leśna nie ma UPUL, wtedy pozwolenie na wycinkę wyda starosta. Właściciele prywatnych lasów są również zobowiązani do odnowienia drzewostanu w ciągu 5 lat.