Narodowy Fundusz zdrowia jest podzielony na oddziały, a każdy z nas jest przypisany do jednego. Warto znać swój kod oddziału NFZ. Dlaczego? Widnieje on m.in. na receptach, które wypisują dla nas lekarze. Jeżeli specjalista się pomyli i wpisze na recepcie zły kod, farmaceuta nie przyjmie recepty i nie będziemy mogli wykupić leków. Pracownicy aptek zwracają uwagę na takie informacje przede wszystkim, gdy na recepcie znajdują się leki refundowane, ponieważ podstawą do zwrotu kosztów refundacji jest poprawnie wystawiona recepta.
Każdy pacjent korzystający ze świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych jest przyporządkowany do oddziału wojewódzkiego NFZ. Przynależność do konkretnego oddziału zależy od miejsca zamieszkania i zgłoszenia. Czasowa zmiana miejsca pobytu nie pociąga za sobą konieczności jednoczesnej zmiany oddziału funduszu.
Przeczytaj więcej podobnych treści na stronie głównej Gazeta.pl
Jeśli dochodzi do stałej zmiany miejsca zamieszkania, wówczas powinno się powiadomić płatnika składki, czyli pracodawcę, który dokona odpowiedniej zmiany. W umowie zawsze powinien być wpisany aktualny oddział, do którego należy pracownik. 4
W Polsce mamy tyle oddziałów NFZ, ile jest województw, czyli 16. Każdy oddział ma swój indywidualny kod. Możemy go znaleźć na liście oddziałów NFZ, na której znajdują się wszystkie jednostki. Kody nie różnią się jednak od tych, które przedstawiliśmy w tym artykule.
Lista kodów przypisanych do wojewódzkich oddziałów: