To będą wyjątkowe święta. Wyjątkowo drogie. W XXI wieku nie płaciliśmy jeszcze tak dużo

Według analityków BNP Paribas, Boże Narodzenie w tym roku będzie najdroższe w XXI wieku. Wynika to m.in. z rekordowych cen żywności, które w grudniu są wyższe o 23 proc. względem ubiegłego roku. Z tego powodu wielu Polaków planuje oszczędzać podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Do Bożego Narodzenia już tylko tydzień, ale rekordowo wysoka inflacja (17,5 proc. rok do roku w listopadzie), sprawia, że wielu Polaków patrzy na nie z niepokojem. "Czekają nas Święta dużo skromniejsze i bardziej bolesne dla naszych portfeli od tych, do których przyzwyczailiśmy się przez ostatnie dekady" - przewidują analitycy BNP Paribas

Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Ceny żywności zdecydowanie w górę

Głównym powodem, przez który tegoroczne święta będą droższe, są podwyżki cen żywności. W grudniu 2022 r., podobnie jak w listopadzie, ceny żywności w Polsce są o ok. 23 proc. wyższe niż przed rokiem - wynika z szacunków Biura Analiz Sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas.  

Polska nie jest w tym osamotniona. Więcej za żywność płaci się w całej Europie. Aż w 26 na 27 krajów dynamika wzrostu cen żywności przewyższa ogólny wskaźnik inflacji. Co więcej, Polska ma jedną z najniższych dynamik wzrostów cen produktów żywnościowych spośród wszystkich krajów, które wstąpiły do Uni Europejskiej po 2003 r. Rekordzistą są Węgry, gdzie żywność w skali roku podrożała o 45,2 proc., ale silne podwyżki odczuwają także Niemcy - 20 proc.  

Mleko, cukier i mąka bardzo zdrożały

W Polsce najwyraźniej zdrożał nabiał - o blisko 30 proc., a produkty mięsne o 25 proc. Paweł Wyrzykowski, Starszy Analityk Sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas wyjaśnia, że "wzrosty cen produktów odzwierzęcych podyktowane są przede wszystkim wysokimi cenami surowców w skupie, czyli mleka, żywca wieprzowego lub drobiowego", a do tego dochodzą również wyższe ceny energii.  

Analitycy BNP Paribas przeanalizowali wzrost cen poszczególnych produktów w listopadzie względem poprzedniego roku. Prezentują się one następująco:  

  • Cukier - 97 proc., 
  • Mąka pszenna - 46 proc.,  
  • Mleko spożywcze - 40 proc.,  
  • Olej rzepakowy - o 38 proc., 
  • Masło - 30 proc.  

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Boże Narodzenie w tym roku może być biedniejsze

"W zbliżającym się okresie przedświątecznym odczuwalna inflacja cen żywności może być szczególnie bolesna dla konsumentów. Wynika to z faktu, że w czasie tym kupujemy więcej produktów podstawowych, które służą nam do przygotowania świątecznych dań i słodkich przekąsek" - wyjaśniają analitycy BNP Paribas.  

To wszystko prowadzi jednak do tego, że tegoroczne święta będą dużo skromniejsze od tych, do których przyzwyczailiśmy się przez ostatnie dekady. 26 proc. Polaków zadeklarowało, że na żywność na tegoroczne święta Bożego Narodzenia przeznaczy mniej niż przed rokiem - według badania przeprowadzonego przez firmę badawczą Mintel w październiku 2022 r.  

Więcej o: